Zároveň probíhala soutěž s názvem Dokaž, že umíš, jejímž pořadatele je HZS Strakonice. „Síly měřilo devět družstev z druhého stupně a čtyři družstva z prvního stupně základních škol. V každé hlídce bylo pět dětí,“ řekla předsedkyně OVR ČČK Helena Mocová Linhartová.

Na jednotlivých stanovištích plnily děti různé úkoly – správné vázání šátků při poranění ruky, první pomoc při rvačce dvou kluků u hradu, kde tekla krev z nosu nebo správná masáž srdce a podobně. Musely si ale také poradit jako zkušení hasiči.

Malou Báru z Pražáku jsme právě zastihli u fingované rvačky dvou kluků. „Věděla bych, jak pomoci. Už jsem takovou rvačku viděla u nás ve škole,“ řekla mladá hasička z Pražáku.

Slavnostní otevření skateparku ve Strakonicích.
Nejnovější jihočeský skatepark slouží ve Strakonicích u Otavy

Vedoucí tohoto stanoviště byla ředitelka ZŠ Střelské Hoštice Dana Šatrová. Ta už se činnosti v ČČK věnuje desítky let. „Na podobné soutěži jsem po 15 letech. Řekla bych, že současné děti toho neumějí tolik jako ty, které pamatuji, ale snahu pomoci mají stejnou. Je to možná tím, že mají moc dalších zájmů a koníčků. Dříve přece jen tolik kroužků nebylo,“ vyjádřila svůj názor.

V úterý 16. května se v Panské zahradě koná regionální kolo, ve kterém budou Strakonicko v obou kategoriích reprezentovat děti z Čestic. Začátek je v 10 hodin.