Před šesti lety se Jaruška Štěpánková ze Strakonic díky kamarádce seznámila se svým současným přítelem Cengizem Kinalim. Tento turecký Kurd pracuje jako dělník ve stavebnictví a ona ve Strakonicích v kosmetickém odvětví. Nyní spolu bydlí v Rakousku, odkud si Jaruška Štěpánková občas zaskočí za svou klientelou do Strakonic. „Cengiz Kinali je sice turecký Kurd, který se ovšem nepovažuje za muslima. Už šestnáct let žije v Rakousku, kde by rád zůstal, jelikož má v této zemi spoustu přátel a žije se mu v ní dobře," říká o svém příteli Jaruška Štěpánková.

Oba Turecko milují, a proto pozorně sledují aktuální dění. Ale komentovat páteční pokus o převrat nechtějí. „Mám k Turecku velmi dobrý vztah. Má teta tam žije už přes třicet let a celkově mám v Turecku spoustu přátel. Proto se hodně zajímáme o to, co se teď v Turecku děje a jak se bude situace vyvíjet dále," říká Jaruška Štěpánková.

Spoustu informací se dozvídají od svých známých právě z Turecka. Jak sama Jaruška ale říká, pravda bývá někdy jiná, než některá média předkládají.

Vůbec si nedokážeme představit, co se v Turecku děje

Zažila si krásu Istanbulu, pobyt na neturistickém ostrově, kurdské vesničky v horách, ale i demonstraci proti vládě. Přesto na Turecko nezanevřela a miluje ho stále. Jak by taky ne, její přítel je Turek a ona sama má v Turecku spoustu známých, kamarádů a část rodiny.

Jaký máte vztah k Turecku?

Miluji Turecko, jejich zajímavou kulturu i jídlo. Turkové jsou fajn lidé a hlavně jsou velmi pohostinní.

Sledujete aktuální dění v Evropě?

Ano, sledujeme. Turci řeší politiku opravdu hodně, takže se o tom doma s přítelem dost bavíme. Například útok ve Francii. Neznám člověka, který by to neodsoudil. Umírali tam nevinní lidé, kteří se přišli jen pobavit a slavit. Na druhou stranu nemáme moc informací, a to co víme z médií, nemusí být vždy pravda.

Další příklad můžu dát uprchlickou krizi. V Rakousku vedle nás bydlí uprchlíci a žádný problém s nimi není, ale zase to nemůžeme říci o všech ostatních, kteří jsou po Evropě. A tak je to se vším a všude.

Jaký máte názor na puč v Turecku?

Řeknu vám pouze svůj osobní názor. Jsem laik a do politiky se moc nemotám. Vím jen to, co nám řeknou naši známí a má teta, takže z toho si dělám pouze svůj osobní obrázek situace. Co vím, tak armáda v Turecku vždy pomáhala, když už lidé byli na dně a neměli jak si pomoci. Myslím si, že se ze státu stane diktatura a bojím se, že celá ekonomika půjde zpátky. Je pravda, že prezident v minulých letech hodně zemi pozvedl. Ale nyní se bojím, že se vytratí lidská práva.

Existují dokonce spekulace, že celý převrat vyvolal sám prezident, aby se zbavil nepohodlných lidí. A na to navazuje i další věc a to trest smrti. Pokud ho zavedou, bude moci beztrestně a rychle odstranit ty, kteří se mu nepasují. Bohužel v Turecku žije přibližně polovina lidí nemající vzdělání, ani nejsou nejbohatší a právě tito lidé Erdogana volí. Ale znovu opakuji, je to pouze můj osobní názor.

Říkala jste, že máte v Turecku spoustu známých. Jsou všichni v pořádku?

Ano. Co vím, tak se nikomu nic naštěstí nestalo. Ale je to asi hlavně proto, že prezident vyzval své voliče, ať jdou do ulic. Moji přátelé nejsou jeho příznivci. Myslím, že si vůbec nedokážeme představit, co se tam děje. Když jsem mluvila s mojí tetou, stále odváděla řeč na nás a náš život zde s přítelem. Vypadá to, že je sledují a odposlouchávají telefony. Bojím se, že to bude ještě horší.

Změní se váš názor na Turecko?

Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet dále. Do dnešního dne nemám žádnou špatnou zkušenost. A to i přes to, že jsem se často pohybovala sama v nočních hodinách Istanbulem. Myslím, že svůj názor nezměním.