Dobrá zpráva pro všechny, kdo kupují jablka. Dlouhá a tuhá zima s teplotními výkyvy by na cenu jablek vliv mít neměla. To potvrzují ovocnáři.
Ceny jablek se v současné době pohybují od 9 do 45 korun. Tyto výkyvy v cenách připustil velkoprodejce ovoce a zeleniny Hugo Beyer z Hajan. „Je to podle toho, kdo je odkud má, kdo je odkud doveze," uvedl. Loňská úroda podle něj byla dobrá, a tak by se ceny už hýbat neměly. „Jak to bude dál, je těžké odhadnout. Zima v této podobě ovocným stromům vlastně přála. Teď rychle rozkvetou a bude otázka, co s nimi udělají jarní mrazíky," konstatoval.
Jeho slova v podstatě potvrdil Jaroslav Muška ze Zemcheby Chelčice, jen s jedním rozdílem. „Na minulé úrodě na Chelčicku se vloni podepsalo krupobití," doplnil.
Každý výkyv ceny by citelně dopadl na jídelnu Základní školy Dukelská ve Strakonicích, která má bezmála tisícovku žáků. Měsíčně rozdají dětem jablek asi tunu, to vyplynulo ze slov účetní školní jídelny Ivony Oberreiterové. „Děti je dostávají obden, bereme jich pokaždé přes sto kilogramů," naznačila. Školní kuchyni dodávají jablka soukromí pěstitelé. „Dlouhodobě nám drží cenu na třinácti korunách za kilogram. Pokud bychom je kupovali třeba za třicet korun, jako jsou běžně k dostání, určitě bychom je v takové míře dětem dávat nemohli," dodala.
Meteorologové předpovídají chladnější jaro ale bez velkých výkyvů. O jarních mrazících zatím nemluví.