Počty prodejců na úterních a sobotních trzích na náměstí pomalu řídnou.

„Na vyhrazené polovině je šestasedmdesát míst. Postupem let lze ale říci, že se počet stánkařů snižuje. A stánky ubývají i tehdy, když jsou v okolí různé akce a poutě, nebo i deštivé počasí,“ řekla za finanční odbor MěÚ Květa Christová. „Možná to bude tím, že generace zelinářů stárne a nemá nástupce,“ míní Jana Hošková z Protivína, která sem čas od času vozí své zboží ke stánkovému prodeji.

Původně patřily trhy zelinářům nabízejícím výpěstky z vlastní produkce, protože Vodňansko bývalo zelinářským krajem. Po revoluci se k nim přidali prodejci oděvů, obuvi a dalšího zboží.

„Projít mezi stánky se stalo rituálem a korzo po trhu patří k sobotním nákupům,“ uvedla Jitka Velková z Vodňan. Kupující láká rozmanitý sortiment. „Pěstitelé se specializují na zeleninu, květiny, na bylinky a tento sortiment nabízejí v průběhu celé sezóny od jara do října. Po sezoně pak například různé výrobky ze suchého materiálu, věnečky a přízdoby na dušičky, Vánoce a podobně,“ poznamenala.

Nakupovat na vodňanském trhu má i své výhody. „Protože sem jezdí vesměs stejní prodejci a pokud jim dojde určité zboží, nebo člověk něco shání, může si ho u nich objednat. Třeba větší číslo ponožek. Já sháním každoročně sazenice malých papriček a ´má´ zelinářka s tím už pokaždé počítá,“ dodala.

Město platí správce trhu, který má na starosti jeho chod. „Začátkem devadesátých let tu bývaly problémy s lukrativními stáními. Trhovci přijížděli už v noci nebo k ránu a o místa se handrkovali. Pro pořádek jsme zavedli rezervaci,“ vysvětlila Květa Christová.

Předplacená rezervace, kterou správce stánkaři „hlídá“ do půl osmé ranní, je 20 korun. Poplatek z místa je 30 Kč za metr čtvereční. Ten vybírá správce. Místní pěstitele město zvýhodňuje. Za rezervaci jim vyměřuje deset a za metr čtvereční pět korun.

Pravidelné úterní trhy existovaly v královském městě už od konce 17. století. Sobota k nim přibyla mnohem později.