Šestý rok stejný poplatek za odvoz odpadu, a to 470 korun ročně na osobu. V době všeobecného zdražování pro obyvatele města určitě dobrá zpráva. To je možné i kvůli stále mohutnějšímu třídění odpadů ve Strakonicích. Teď to bude dokonce i textil. 

Za loňský rok dělaly výdaje na celé odpadové hospodářství Strakonic 17,3 milionu korun. Na poplatcích za odvoz odpadu se od občanů vybralo 10,3 milionu korun. Podle Lucie Klimešové z odboru životního prostředí radnice se výdaje v poslední době příliš nemění. „Ceny, DPH a podobně sice rostou, ale na druhé straně se daří více třídit odpad,“ uvedla. Připustila ale, že poplatek 470 korun se může změnit. Zákonodárci chystají změny, které by ceny v této oblasti mohly vyhnat výš.

Kromě plastů, papíru či skla lidé ve Strakonicích od loňska mohou třídit i elektroodpad. „Jen prostřednictvím červených kontejnerů se ho podařilo vloni sebrat 5441 kilogramů,“ dodala.

V pondělí 19. března k nim přibyly i bílé kontejnery na starý textil, látkové hračky či obuv. V dubnu pak další čtyři, takže se objeví na všech místech, kde už jsou dnes nádoby na elektroodpad a použité kuchyňské oleje. Bude to téměř po roce, co se o jejich instalaci začalo ve Strakonicích mluvit poprvé.

Podle informací starosty Pavla Vondryse se o provoz kontejnerů bude starat firma E+B textil. Pro město to nebude znamenat žádné náklady navíc. „Starý textil nepůjde někam do spaloven či na skládky, ale k opětovnému využití ať už v second handech či na charitu,“ vysvětlil.

Kromě zachovalých oděvů mohou lidé do bílých kontejnerů odkládat použitelné záclony, povlečení, ubrusy a také obuv, kabelky a textilní hračky. Všechny věci by měly být čisté a zabalené v igelitových taškách tak, aby při skladování v kontejneru nedošlo k jejich znehodnocení. Další informace lze získat na odboru životního prostředí radnice.

Kam s textilem

Kontejnery na textil, které spravuje firma E+B textil s.r.o Brno, naleznete zatím v Hraniční ulici v Předních Ptákovicích, v Heydukově ulici, v prostoru autobusové zastávky na sídlišti (začátek ulic Mikoláše Alše, Prof. Skupy a Švandy Dudáka), na sídlišti 1. máje, v ulici Dr. Jiřího Fifky a na sídlišti Mír. Je to tam, kde už dnes jsou nádoby na drobný elektrodopad a použité kuchyňské oleje. V dubnu se mají objevit na dalších čtyřech těchto místech.