Nejsou to ani tři minuty z celého filmu. Přesto řada Strakonických, když jsou v televizi na programu Tři chlapi na cestách, si je nenechá ujít. Čekají na záběry, na kterých třeba bude dílna, kde pracovali, nebo kde jsou lidé, které znali.

Natáčení ve Fezku má dosud v živé paměti Hana Škodová ze Strakonic. Tehdy jí bylo třicet let. Dokonce se ve filmu sama objevila. Zahlédnout ji můžeme v záběru, kdy provází Ouplavické po provozu. „Je tam záběr ze suché úpravny výroby baretů, čepic a fezů, kde jsem v té době dělala mistrovou," přiblížila místo natáčení. Dodala, že ve filmu je dále natočená také konfekce a žehlení fezů, kde se objevily i Božena Vítovcová a Milena Boušová.

Filmování ve Fezku podle jejích slov trvalo dva dny. Filmaři záběry pořád vraceli a něco vylepšovali. „Tak to bylo i se scénou, kde jsem se na chvíli objevila já," doplnila Hana Škodová.

Vybrali si uličku, kde se bude točit, naskládali bedny s fezy a barety tak, aby to bylo barevně výrazné a ladilo to. „V paletách bylo zboží už roztříděné, docela nám to tenkrát přeházeli. Dalo to poměrně dost práce to potom dát znovu dohromady," připomněla jedno z úskalí filmování přímo na dílně.

Jinak ale na rozruch při filmování vzpomíná ráda. Třeba na okamžiky, kdy se herci normálně pohybovali mezi lidmi. „Vidím to jako by to bylo dneska, jak jsem stála za Zdenou Hadrbolcovou ve frontě v kantýně," připomněla si. I hercům a filmařům se prý u nich líbilo. Bylo to něco jiného, než točit v továrně, kde jsou samé šroubky.

A jaké to bylo vidět se na plátně? „Úplně se mi rozbušilo srdce. Moji synové Roman a Martin tenkrát byli malí, tak jsme o tom ani nemluvili. Teď to mám ale doma natočené a když vnuci viděli babičku ve filmu, tak radostí skákali," podotkla.

Ani film Tři chlapi na cestách se neobešel bez různých filmařských fíglů. Poprvé je možné město zahlédnout při záběru ze silnice od Strunkovic nad Volyňkou na Strakonice. Autobus Ouplavických ale vjíždí kolem hradu do Strakonic po jiné silnici, než na které byl před chvílí.

Další kouzlo se objevuje v okamžiku, kdy autobus s Ouplavickými zastavuje na Dubovci u paláce a celá skupina míří do bran Fezka za horlivého filmování dědy Potůčka (Lubomír Lipský). Tam si prohlížejí, jak už jsme se zmiňovali, výrobu čepic a fezů. Jen člověku znalému dojde, že tady něco nesedí. Zatímco první scéna je na Dubovci, kde filmaře zaujal velký nápis Fezko, další záběr je už z „nového" závodu na druhé straně města, kam v té době už byla zmíněná výroba přestěhovaná.

Na dílně si děda Potůček chce strčit fez pod kabát. Zasáhne ale otec Potůček, tedy Jan Skopeček. Sotva popojdou pár kroků, už má děda Potůček na hlavě další fez, tentokrát čerstvě napařený. S horkou a ještě kouřící pokrývkou hlavy běhá po hale mezi stroji. Ani natočení tohoto záběru nebylo nic jednoduchého. Filmařům se pořád zdálo, že fez málo kouří, tak zkoušeli různé finty. Ani běžný kouř z cigarety jim nestačil. A tady má svůj podíl na filmu jeden z svědků natáčení, tehdy třiadvacetiletý Josef. „Je na to taková finta. Prostě si normálně zapálíte cigaretu. Pak si ji dáte žhavým koncem do úst a vyfouknete. Dým, který vychází přes filtr, byste mohli krájet. Tak jsem jim to ukázal, oni záběr natočili a bylo to," řekl. Josef byl z jiné dílny, a tak obraz s kouřícím fezem bylo to jediné, co z celého natáčení viděl. Děda Potůček tedy proběhne po dílně s fezem, který by sám od sebe určitě tak nekouřil, zase ho musí vrátit a nemá nic. Vzápětí od jedné z dělnic dostane jiný, už dokončený.

A znovu skupina udělá pomyslný skok přes celé město. To když výletníci vycházejí z Fezka ven. Děda na Dubovci s fezem na hlavě salutuje právě procházejícím vojákům a už všichni nastupují do autobusu a odjíždějí. To jsou také jejich poslední okamžiky ve Strakonicích.

Ve filmu se objevila stavení v Čepřovicích a Jiřeticích na Volyňsku

Už v prvních minutách filmu, kdy se Ouplavičtí scházejí k autobusu, můžeme zahlédnout záběry ze dvou obcí na Strakonicku. Jsou to Čepřovice a sousední Jiřetice.

Je to například v obraze, kdy Renata před domem uviděla Honzu, který se jí líbí. Tak to je jeden z domů v Čepřovicích.
V jiném záběru, kde k autobusu přicházejí Potůčkovci, je vidět barokní statek v Jiřeticích, který vystavěl lidový stavitel Jakub Bursa.
A už se obyvatelé Ouplavic vydávají na svůj zájezd. V průběhu cesty si prohlížejí místa, kudy právě projíždějí. Tak můžeme zahlédnout na krátkou chvíli dokonce i českobudějovické náměstí. Pak už poznáváme starou radnici ve Volyni či strakonický hrad při příjezdu do města ve směru od letiště.
Ze Strakonic vede cesta Ouplavických směrem na západ Čech. Autobus projíždí po mostě přes Otavu poblíž Žichovic směrem na Rabí. Je jen pár set metrů od obce a je prý dodnes dobře k poznání.
Ze známých historických dominant, které jsou během cesty vidět, jmenujme například černou věž v Klatovech či domažlické náměstí.
Další děj už se odehrává v Karlových Varech.

Tři chlapi na cestách (1973) - děj, osoby a obsazení filmu

Účastníky exkurze do západočeských zemědělských závodů, plzeňského pivovaru a Karlových Varů jsou obyvatelé vesnice Ouplavice, mezi nimiž jsou i dva ze tří členů rodiny Potůčkových, děda a otec Potůčkovi. Vyjíždí se časně ráno a družstevníci se těší. Zažijí spoustu veselých příhod, několik trapasů a nedorozumění, vyřeší několik sporů a otec Potůček, který právě prožívá osobní krizi a hodlá odstoupit z funkce předsedy družstva, si vše srovná v hlavě a rozhodne se ve funkci zůstat, čímž rozhodně nepotěší energickou Elišku Kacířovou, která už si na funkci dělala chutě… (oficiální text distributora)

Režie: Oldřich Lipský, námět: Jaroslav Dietl, scénář: Jaroslav Dietl, Oldřich Lipský, kamera: Vladimír Novotný, hudba: Vlastimil Hála.
Hrají: děda Potůček – Lubomír Lipský, otec Potůček – Jan Skopeček, Venda – Ladislav Trojan, průvodkyně – Kateřina Frýbová, šofér – Jiří Krampol, Nedoma – Vlastimil Brodský, Nedomová – Stella Zázvorková, Kacířová – Karolina Slunéčková, Kacíř – Jan Libíček, Bobeš – Jaroslav Moučka, Bobšová – Zdena Hadrbolcová, vedoucí teletníku – Jaroslava Obermaierová, Honza – Jiří Schmitzer, Renatka – Naďa Konvalinková, Hovorka – Lubomír Kostelka, recepční – Josef Hlinomaz, stará dáma – Marie Rosůlková, hráč – Václav Lohniský, hráč – Bořivoj Navrátil, číšník – Karel Effa, cizinec – Oldřich Musil, akademik – Vladimír Šmeral, vrátný – Josef Beyvl, pilot – Jiří Hrzán a další

Oldřich Lipský

Známý český režisér a scénárista, mladší bratr herce Lubomíra Lipského, se narodil 4. července 1924 v Pelhřimově. Už za války působil v ochotnickém divadle. V létě 1945 se přestěhoval do Prahy, kde studoval práva a filozofii, ale po čase dal přednost divadlu. Pracoval jako herec, režisér i umělecký ředitel v Divadle satiry. Po jeho uzavření pracoval od roku 1949 ve filmovém studiu Barrandov, nejprve jako asistent režie a spolurežisér. Svůj první film Cirkus bude! natočil v roce 1954. Do cirkusové manéže a zákulisí umístil děj i několika dalších svých filmů jako například Šest medvědů s Cibulkou (1972) a Cirkus v cirkuse (1975). V roce 1955 se filmově vrátil k Jaroslavu Haškovi a uvedl čtyři jeho povídky ve filmu Vzorný kinematograf Haška Jaroslava (1955). Dalším Lipského filmem byla hudební komedie Hvězda jede na jih (1958). Je také režisérem jedné z prvních československých utopistických veseloher Muž z prvního století (1961) a dodnes oceňované parodie na westerny Limonádový Joe (1964). Osobitým experimentálním snímkem Happy End (1967) začala spolupráce Oldřicha Lipského se scenáristou Milošem Macourkem. Z ní postupně vznikly snímky Zabil jsem Einstejna, pánové (1969), Čtyři vraždy stačí drahoušku (1970) a Slaměný klobouk (1971). Pak následoval snímek Tři chlapi na cestách (1973), který vycházel z oblíbeného televizního seriálu. Komedií Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974) začala spolupráce Oldřicha Lipského se Zdeňkem Svěrákem a Ladislavem Smoljakem. Po úspěchu prvního společného filmu následovala komedie Marečku, podejte mi pero! (1976). Podle scénáře Zdeňka Svěráka natočil Lipský oblíbený dětský film Ať žijí duchové! (1977) a Werichovu pohádku Tři veteráni (1983). Na spolupráci Oldřicha Lipského se scenáristou Jiřím Brdečkou došlo ještě u parodií Adéla ještě nevečeřela (1977) a Tajemství hradu v Karpatech (1981). Podle scénáře Vladimíra Jiránka, Oldřicha Lipského a Alexandra Lukeše byla natočena další Lipského komedie Srdečný pozdrav ze Zeměkoule (1982). V průběhu roku 1986 natáčel Lipský veselohru Velká filmová loupež, jež se odehrává během výstavy u příležitosti 40. výročí znárodnění československé kinematografie v pražském paláci U Hybernů. Během natáčení však Oldřich Lipský náhle zemřel a jeho poslední film musel dokončit kolega Zdeněk Podskalský…