Červenec

Podivný nález donutil Policii ČR uzavřít v úterý 8. července po poledni most v ulici Ellerova. Mohlo totiž jít o nástražný výbušný systém.
Tak o tom hovořila i policejní mluvčí Jaromíra Nováková. „Policisté ve 12.09 hodin přijali oznámení od strážníků Městské policie Strakonice o nálezu podezřelého předmětu pod přemostěním v ulici U Náhonu.
Policisté se strážníky ulici uzavřeli, stejně tak i nejbližší okolí a ulici Ellerova. Na místo dorazila Pyrotechnická služba expozitura České Budějovice a zároveň specialisté stejného odboru z Prahy," uvedla. Městský rozhlas lidi v okolí ulice Tržní upozorňoval, aby po dobu zásahu nevycházeli.
Bomba. To bylo první, co lidi napadalo, když slyšeli o nalezeném podezřelém předmětu. Většinou ale na situaci hleděli s mírnou nedůvěřivostí. Uzavřenou oblast musel obcházet také Miroslav Zubalík. „Ani jsem nejdřív nevěděl, co se děje. Je to divný pocit vědět, že by tam mohlo něco vybuchnout," poznamenal.
Přivolaný pyrotechnik obavy rozptýlil. Nešlo o žádný nebezpečný předmět. Mělo se jednat o schránku hry geocaching.

Srpen

Zakladatel Mezinárodních dudáckých festivalů, sběratel národopisných tanců a písní a strakonický rodák Josef Režný (2. 2. 1924 10. 12. 2012) má od čtvrtka 21. srpna ve Strakonicích svoji bustu. Ta byla odhalena v parčíku mezi letním kinem a hradem a znamenala jakousi předzvěst zahájení XXI. Mezinárodního dudáckého festivalu.
V letech 1955 až 1961 Josef Režný spoluzakládal a organizoval Jihočeské slavnosti písní a tanců ve Strakonicích a později Mezinárodní dudácký festival (MDF). V posledních letech byl čestným předsedou programové rady MDF.
Radnice požádala o vytvoření bronzové busty jednoho z nejlepších českých portrétistů Zdeňka Josefa Preclíka z Prahy. Busta Josefa Režného přišla radnici na 342 tisíc korun.

Září

Letošní královna Velikonočního ostrova devatenáctiletá Analola Hey Rapu, zavítala v rámci svého turné po České republice v pátek 19. září i do Strakonic.
Z nich znala do té doby jen cestovatele Pavla Pavla. Kromě toho, že se měla možnost s nimi blíže seznámit ale hlavně přivezla do Strakonic unikátní polynéskou kulturu z ostrova Rapa Nui, jak ho domorodci nazývají. Do ní patří nejen hudba a tanec, ale i velký důraz na rodinu. „Jsme také vychováváni k všestrannosti. Já házím oštěpem, dělám duatlon a chytám ryby," prozradila.
Královna netvoří oficiální hlavu ostrova, je kulturní ambasadorkou a je vybírána vždy pro daný rok. „I moje matka a teta byly královny," dodala. Její výjezdy do světa mají pomáhat dál rozvíjet kulturu ostrova.
V České republice se jí sice líbí, ale žít by tu nechtěla. Všechny Rapanuice to prý vždycky nejvíc táhne domů. „Také manžela bych chtěla jedině odtud," podotkla. A co českého jí nejvíc chutná? „Určitě kachna," řekla. Ta se u nich vůbec nevyskytuje.
Návštěva královny Velikonočního ostrova v ČR se koná pod záštitou chilského velvyslance.