Spočítáte, kolikátý ročník masopustu se u vás letos koná? Kdy jste ho pořádali poprvé?
Poprvé jsme ho pořádali v roce 2004.

Jak náročné je ho připravit?
Teď už je to víceméně spádem. Nejtěžší byly ty první ročníky, kdy se všechno připravovalo. Dělala se rakev na Bakuse, sháněly se převleky a tak dále. V současné době už každý má ten svůj oblek doma, je to jednodušší.

Před zahájením průvodu jste sehráli scénku o amnestii. Jak dlouho dopředu připravujete téma masopustu? Předpokládám, že je každý rok jiné. Kdy nad tím začínáte přemýšlet?
Každý rok je jiné. Přemýšlet, no… Ono to musí zkrátka přijít. Někdy k tomu pomůžou události ve společnosti, viz letos a stejné to bylo i loni. Mnohdy je to odrazem toho, co se děje běžně v životě.

Dokážete odhadnout, co se bude dít příští rok?
Těžko říct. Můžou být důchodové reformy nebo tak něco. (smích)

Proč jste se rozhodli masopust pořádat?
V roce 2004 jsme se rozhodli masopust obnovit, protože v Sedlici je tato tradice asi dvě stě let stará a myslíme si, že by se takové tradice měly ctít.
Víme, že ho už nepořádáme tak, jak by to mělo být, tedy na masopustní úterý, kdy šel průvod pouze jenom městem a končilo to zábavou v místní sokolovně. Bohužel, v dnešní době, kdy jsou lidi v práci a vytíženi, by se to netěšilo takovému úspěchu, tak proto děláme průvod v sobotu. Letos jsme trošku v předstihu, protože na příští sobotu má Sbor dobrovolných hasičů Sedlice ples, tak jsme to museli přesunout o týden dopředu.

Vzpomenete si, jak se zrodila úplně první myšlenka na obnovu masopustu?
My jsme o tom mluvili už dlouho, tak v roce 2000 nebo 2001. A pak se jedna naše kolegyně, Lucka, zeptala, jestli o tom budeme jenom mluvit, nebo jestli masopust uděláme. Nejdřív jsme se trochu obávali o to, kdo mám s tím pomůže, ale nakonec jsme to dali dohromady.

Masopustní tradice

– Doba konání masopustu zahrnuje období Tří králů do Popeleční středy.
– Bakus je dnes většinou jen slámou vycpaná figurína starého muže na marách a maska berana se zakroucenými rohy, který je reminiscencí na římského satyra Fauna – boha plodnosti a úrody.
– O dlouhé tradici masopustních obchůzek svědčí mnoho jejich variant, které mají různý vnitřní obřadní princip a různý hlavní motiv. Na Strakonicku, Chodsku a Valašsku to bývá komická svatba.