Pro strakonické vojáky se bude jednat o největší cvičení v letošním roce, které prověří jejich schopnosti při zabezpečení pozemní protivzdušné obrany. "Vzdušného protivníka jim bude simulovat například i americký letoun MQ-9 Reaper, který se řadí mezi nejmodernější bezpilotní prostředky Severoatlantické aliance,"řekla kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku.

Byl v Iráku i Afghánistánu

Do amerického letectva byl tento prostředek zaveden v roce 2007. Od té doby prošel několika misemi. Nasazen byl v Afghánistánu, Iráku či Sýrii. Primárně je určený k ničení mobilních pozemních cílů, ale využíván je i k průzkumu. Vyznačuje se dlouhou výdrží ve vzduchu. Při provádění průzkumných misí vydrží létat až 30 hodin. „V době, kdy probíhá náš výcvik, se koná největší cvičení vzdušných sil NATO nazvané Air Defender. Do tohoto cvičení je zapojený i bezpilotní prostředek MQ-9 Reaper. Souběžně s úkoly, které bude plnit v rámci aliančního cvičení, bude našim jednotkám simulovat vzdušného protivníka,“ objasnil podplukovník Lukáš Málek ze strakonického protiletadlového pluku, který řídil plánování a přípravu cvičení.

Střely země-vzduch i pumy

Letoun MQ-9 Reaper může být, při reálném bojovém konfliktu, vyzbrojen střelami vzduch-země nebo laserem naváděnými pumami. Kromě munice disponuje i nejmodernějšími sledovacími systémy, je schopen působit ve dne i v noci. „Je to pro nás velká výzva,“ řekl k zapojení unikátního prostředku do výcviku strakonických protiletadlovců nadporučík Pavel Zelenka, který bude na cvičení koordinovat letové úsilí. „Bezpilotní prostředek MQ-9 Reaper bude zejména provádět průzkum a bude se snažit rozkrýt a získat informace o rozmístění našich palebných jednotek,“ sdělil nadporučík Zelenka.

Mše svatá.
OBRAZEM: Sv. Anna oslavila 19. narozeniny také Mší svatou

Do cvičení se zapojí i české bezpilotní prostředky a široké spektrum letounů a vrtulníků ze vzdušných sil Armády ČR. Aby se vojáci procvičili v identifikaci a rozpoznávání vzdušných cílů, některé prostředky budou představovat vlastní letectvo a jiné budou simulovat nepřítele.

Speciální jednotky

Cvičícím vojákům, kteří budou obsluhovat komunikační a spojovací prostředky, bude jejich činnost ztěžovat i mobilní rušič STARKOM. Nová moderní technika, kterou během letošního roku postupně do své výzbroje přebírá 532. prapor elektronického boje v Opavě. „Činnost nepřátelských jednotek nám dále budou simulovat i vojáci ze 601. skupiny speciálních sil a 102. průzkumného praporu,“ prozradil podplukovník Lukáš Málek.

Tobruq Shield 2023 důkladně prověří, do jaké míry jsou strakoničtí vojáci schopni zajišťovat pozemní protivzdušnou obranu. „Chceme komplexně prověřit celý systém velení a řízení – od místa velení pluku, až po samotné palebné jednotky. Zároveň chceme vyzkoušet i funkčnost komunikačních a informačních systémů, které nedávno prošly modernizací,“ potvrdil plukovník Alan Dubový, který bude cvičení řídit.

Cvičení se uskuteční ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice na jihu Čech a v posádce ve Strakonicích. Potrvá do 16. června.