Slavonické podzemí

Slavonické podzemí.Slavonické podzemí.Zdroj: archiv Slavonického podzemíPokud se rozhodnete navštívit krásné městečko Slavonice (a že za návštěvu skutečně stojí), můžete zavítat také do tamního podzemí. V létě si můžete vybrat ze dvou prohlídkových tras - červené (krátká, 130 metrů) a modré (dlouhá, 400 metrů). Obě trasy jsou osvětlené a s průvodcem. Návštěva však není pro klaustrofobiky - cesta podzemními chodbami je totiž bez legrace poměrně náročná.

Všechny informace o termínech prohlídek, cenách i všem dalším se dozvíte zde: Slavonické podzemí

Klášter Zlatá Koruna

Klášter ve Zlaté Koruně.Klášter ve Zlaté Koruně.Zdroj: archiv DeníkuKlášter cisterciáků ve Zlaté koruně si díky své poloze v hlubokém vltavském údolí udržel mnoho z původní atmosféry i po odchodu zmíněného řádu roku 1785. Dnes se považuje za jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě. Příjemně se ochladit ve zdech kláštera můžete hned na několika prohlídkových okruzích - kromě toho základního a klasického také v soukromé opatské kapli nebo v klášterním lapidáriu.

Informace o klášteře a prohlídkách hledejte tady: Klášter Zlatá Koruna

Plavby po Světě v Třeboni

Plavba lodí po rybníku Svět.Plavba lodí po rybníku Svět.Zdroj: itrebon.czKrásné osvěžení vám při návštěvě Třeboně může přinést padesátiminutová plavba po rybníce Svět na palubě lodi Petr Vok. Plavby se konají každý den, během hlavních prázdnin vždy v celou hodinu mezi 10 a 18. V červenci a srpnu navíc vybrané plavby ve středy, pátky a soboty doplňují živá vystoupení hudebníků.

Podrobnosti o plavbách, ceníky i termíny najdete kliknutím zde: Plavby v Třeboni

Mezi plánováním výletů si můžete zkusit naše kvízy o jižních Čechách:

Zámek v Českém Krumlově je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Jihočeském kraji. Ilustrační foto.
KVÍZY: Jste opravdický znalec jižních Čech? Otestujte se v našich kvízech

Kleť

Rozhledna na Kleti.Rozhledna na Kleti.Zdroj: archiv DeníkuChladivou útěchu vám v parných dnech nabídne také kamenná rozhledna na hoře Kleť (byť se při výstupu na vrcholek nejspíš trochu zahřejete). Na Kleti, nejvyšší hoře Blanského lesa (1084 metrů), na vás čeká parádní rozhledna Josefova věž. Nechal ji tu roku 1825 postavit kníže Josef Schwarzenberg. Rozhledna je přístupná nonstop, restaurace v horské chatě pod ní je v létě otevřena denně. A pokud se vám pak zase nechce šlapat zpátky dolů, můžete si horu sjet na koloběžce.

A kudy nejlépe na Kleť vyrazit? Možné trasy nejen z Českého Krumlova objevíte tady: Výšlap na Kleť

Veselské pískovny

Veselské pískovny.Veselské pískovny.Zdroj: archiv DeníkuCelkem pět samostatných jezer, která vznikla po těžbě štěrkopísku u Veselí nad Lužnicí, nese název Veselské pískovny. Tohle ideální místo pro koupačku a odpočinek je snadno dostupné pěšky, na kole i autem. Kromě občerstvení, sportovního vyžití a chladivé vody zde můžete navštívit i množství koncertů, divadel a dalších kulturních akcí.

O kulturním létě na pískovnách si přečtěte zde: Veselské pískovny

Český Krumlov je právem považovaný za jedno z nejkrásnějších měst nejen v jižních Čechách.
Jižní Čechy plné výletů. Máme pro vás TOP 10 tipů na nádherná místa

Branišovský les

Branišovský les - les Bor.Branišovský les - les Bor.Zdroj: archiv DeníkuLes Bor, nebo také Branišovský les, který leží na jihozápad od Českých Budějovic u sídliště Máj, vás ochladí na druhou. Nejen že vytoužený chládek nabízí procházka mezi stromy, ale dost možná vás i kvůli pověsti lesa bude pěkně mrazit. Zažít zde můžete kupříkladu nepříjemné pocity v místech, kde stával strom oběšenců, nebo vidět prapodivné siluety na fotografiích… Vypráví se i o mizejících postavách, proměnách času nebo brnění v těle.

Mrkněte se na dokument o Branišovském lese:

Zdroj: Youtube

Podzemí v Táboře

Táborské podzemí.Táborské podzemí.Zdroj: Husitské muzeumKomplex podzemních prostor a chodeb je součástí Husitského muzea v Táboře. Tato památka vznikala už od 15. století hloubením sklepů, často ve dvou až třech patrech a až šestnácti metrech pod zemí. Prohlídková trasa, která je doplněná o pět zastavení, měří zhruba půl kilometru a vstupuje se na ni ze Staré radnice (dům číslo 6).

Na prohlídky můžete v létě vyrazit denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Vše další potřebné se dozvíte tu: Chodby středověkého podzemí

Věže jižních Čech. Zkuste si test, zda podle věží poznáte města.
KVÍZ: Věže jižních Čech. Dokážete poznat města podle fotky věže?

Aquapark v Jindřichově Hradci

Areál aquaparku v Jindřichově Hradci.Areál aquaparku v Jindřichově Hradci.Zdroj: Bazén Jindřichův HradecBazény, tobogány, různé vodní atrakce, travnatou plochu na oddych i volejbalová hřiště nabízí areál jindřichohradeckého aquaparku. Ten je pro návštěvníky otevřený v případě příznivého počasí denně, a to od 10 do 20 hodin. Zároveň s ním můžete využívat i vnitřní prostory hradeckého bazénu.

Všechny detaily si před výletem na koupačku můžete přečíst zde: Bazén Jindřichův Hradec

Jezerní slať na Šumavě

Jezerní slať.Jezerní slať.Zdroj: NP ŠumavaVíte, které místo má pověst toho nejchladnějšího v celých jižních Čechách? Je to Jezerní slať na Šumavě. Dostanete se na ni z malého parkoviště u silnice z Horské Kvildy na Kvildu. Nenáročná procházka měří asi půl kilometru a vypravíte se při ní po pískové cestě a dřevěném chodníku. Ten vás zavede přímo do centra slatě.

Podrobněji si o nejchladnějším jihočeském (a snad i českém) místě, kde se průměrná roční teplota pohybuje mezi 1-2 °C, můžete přečíst tady: Jezerní slať na Šumavě

Plavby lodí na Lipně

Plavby po Lipně.Plavby po Lipně.Zdroj: archiv DeníkuZávěrem vám k ochlazení nabídneme ještě jedny poutavé plavby, tentokrát na vodní nádrži Lipno. Zde je možné na palubě lodi putovat mezi zastávkami v Lipně nad Vltavou, Frymburku, Dolní Vltavici, Černé v Pošumaví a Horní Plané. Jízdenky a podrobnosti seženete v následujícím odkazu na webu, důležité je však zmínit, že na webu se prodává pouze část celkové kapacity lodě - jízdenky totiž seženete taky přímo na místě.

Jízdní řády a ceníky naleznete tady: Lipno Line