Místní kaple sv. Anny se dříve nazývala kaplí sv. Jáchyma a sv. Anny. Roku 1667 byla postavena na místě staré dřevěné kapličky barokní stavba, kterou tu najdeme dnes. „Dřevěnou chtěl přestavět sládek Martin Čáp ze Sedlice u Blatné, jako poděkování Bohu za vyléčení těžké choroby. Informoval o tom i radní, ale bohužel umírá a přestavby už se nedočká. Ale zhostil se jí horažďovický sládek Václav Kottnaur,“ uvedl k historii Jan Malířský.
O tom, kdo tu bude vykonávat bohoslužby, se prý vedly spory mezi farářem městským a z Malého Boru. „Nakonec došlo k rozhodnutí, že kaple bude mít vlastního duchovního,“ dodal Jan Malířský.
Správa kaple byla sloučena s kostelem sv. Jana Křtitele na horažďovickém hřbitově. Uvnitř kaple nad oltářní menzou je namalován nový neogotický oltář E. J. Vacíkem, který byl objeven až v poslední době.
U kaple najdeme také lázně, které plnily svoji funkci více než 100 let, až do poloviny 19. století, kdy zanikly. Ale silný pramen léčivé vody pod kaplí vyvěrá stále. Zajímavostí podle Jana Malířského je, že jinde jsou kaple postavené směrem na východ ke kolébce křesťanství k Jeruzalému, ale presbytář této kaple směřuje k jihu, směrem, kde pod kaplí vyvěrá pramen vody.
K místu se váže i řada pověstí. Ke zrodu kaple prý vedlo sedm zázračných uzdravení - zejména zraku. Mluví se také o tom, že dříve sem staré vědmy přiváděly mladé dívky a různými rituály je přetvářely v ženy.
Asi 300 m dál po cestě lemované několika rybníčky dojdeme k památníku, který stojí na místě, kde při obléhávání Horažďovic zemřel český král Rudolf Habsburský. Říkalo se mu „král kaše“, a to proto, že nic jiného nejedl. V Horažďovicích se od roku 2006 konají na jeho památku Slavnosti kaše.