close Karolína Faměrová. info Zdroj: Osobní archiv zoom_in Karolína Faměrová, Strakonice, žije v Nice: Seděly jsme s kamarádkama v baru na pláži asi 300 m od místa, kde se to stalo. Skončil ohňostroj a najednou jsme viděly, jak kolem nás běží spoustu lidí po pláži a křičí, ať utíkáme, že se tam střílí. Pak zpěvačka do mikrofonu vyhlásila, že se máme ihned sebrat a běžet směrem k přístavu. Ani zaplatit nikdo nechtěl… Tak jsme utíkaly, davy lidí s námi… Když jsme z toho baru vyšly po schodech, tak tam byl policajt a vyháněl nás… Popravdě nechápu, jak se to mohlo stát… Celý město bylo obšancovaný policajtama a ta Promenade byla pro dopravu zavřená… Ale je fakt, že rozjetý kamion pár plastových zátaras nezastaví… Pak jsme byly u jedné kamarádky doma a sledovaly jsme zprávy, prý se nemá vycházet… Já bydlím na Promenade z druhý strany, to místo útoku je mezi mým bytem a tím barem, kde jsme seděly, takže jsme se domů dostaly až někdy ve 3h v noci… Nic jsem konkrétně neviděla, jen jsem běžela s davem… Lidé křičeli, že to jsou teroristi, schovávali se, navzájem se strkali. Byl to hrozný zážitek. Nemůžu přestat myslet na všechny oběti a jejich rodiny, na malé děti, které včera přišly o život.

Jan Bauer, spisovatel, Vodňany: Ukazuje se tím naprostá bezradnost západoevropských států. Neumějí si poradit s tím, že na jednu stranu ponižují a zesměšňují občany s islámským vyznáním, a na druhou stranu si neumějí poradit s radikálními islamskými kazateli. Také je na tomto i předcházejících útocích vidět, kam dotáhly státy jako Amerika či Anglie a Francie svoji politiku, ve které se vměšovaly do života jiných států ve jménu demokracie. Rozvrátily Irák, Afghánistán, ale vlády v těchto zemích si uměly poradit s radikálními islámskými bojovníky, i když třeba za cenu diktatury. Podle mého názoru chybí Evropě státníci, jako například Churchill, kteří měli přehled a respekt. Ti, kteří řídí Evropskou unii, jsou jen druhořadí politici, kteří si hrají na mocné. Putin ukázal, jak se má postupovat. I když k němu mám výhrady, v tomto postoji si ho ale vážím.   

close Otec Roman Dvořák info Zdroj: Deník/Petr Škotko zoom_in Otec Roman Dvořák, římskokatolický kněz, Strakonice: Uvědomuji si celou hrůzu současného světa a křehkost lidských životů i celé společnosti. Modlím se za všechny, kteří přišli o život, za ty, kteří je oplakávají i za ty, kteří toto zlo rozsévají. 

Miroslav Konrád, malíř: Viděl jsem to nejdřív na facebooku, kde mám mezi přáteli reportéra Honzu Šmída. Je to zoufalé. Díval jsem se na oslavu v Paříži a oni udělají takový horor někde jinde. Je to zoufalé, protože tam je fůra národností, která přišla a nespojila se… Na jedné straně vidíte fotbal, kde hrají Francouzi, kteří jsou černí a jsou asimilovaní, a na druhé straně tohle. I u nás je velké množství lidí, kteří se nedovedou přizpůsobit. Bylo to na Anglickém nábřeží Nice, to je výstavní síň Francie, jezdí tam diplomaté a všichni umělci tam rádi pobývají, hned vedle toho je pláž, je to zoufalé, zoufalé, co na to říct. Zločinci jsou všude a nespokojenost lidí roste, nůžky mezi bohatýmmi a chudými se rozevírají, je to složité. Já mám teď jet do Francie vystavovat a mám taky trošku obavy…

Irena Mašíková Konštantová, Prácheňské muzeum v Písku: Včera jsem sledovala v televizi přímý přenos koncertu z Paříže u příležitosti státního svátku Francie. Přiznám se, že celý zážitek z této krásné hudební události stínila obava, aby se nestal nějaký teroristický atak, protože účast Francouzů byla obrovská. Ale moje obava se bohužel naplnila dnes ráno, když jsem si přečetla na internetu zprávu o teroristické události v Nice. Co se to děje se světem? Vždyť dost na tom, že lidé si prožívají spoustu soukromých bolestí, přírodních katastrof, nejrůznějších neštěstí. Takto cílené zlo, kterého je člověk schopen, mu odebírá statut rozumové bytosti. Ti, kteří takto činí, si nezasluhují existenci na této planetě.

Aneta Hejpetrová, Strakonice, část roku žije v Anglii: Do Anglie létám leteckými společnostmi, jen jednou jsme jeli autem přes Francii. Nikdy jsem žádný velký strach neměla, akorát když jsem teď letěla naposled, neměla jsem moc dobrý pocit. Lidé, kteří vystupovali z letadla nevypadali moc přátelsky a tuším, že jich byla spousta muslimů. Sama bydlím v Liverpoolu, ale mám trochu strach z větších měst. Třeba z Londýna jsem měla opravdu respekt, protože je to velké město. V dnešní době se může všude něco stát. A právě tato velká města neštěstí přitahují.

Ladislav Havel, cestovní kancelář Ciao Strakonice:  Útok v Nice je pro turistiku další hřebíček do rakve. Naštěstí se většina programů cestovních kanceláří odehrává mimo velká města, takže si nemyslím, že by lidé masivně rušili zájezdy a dovolené ve Francii. Ale tak jako tak získává Francie statut země, kde není bezpečno. Druhá věc je, že takové útoky mnohem víc škodí zemím, jako je například Egypt. Takové země jsou životně závislé na turistech. A lidé se začínají do takových zemí bát jezdit.