Ve mlýně U Karasů byla od 29. června desetidenní technoparty. Na soukromém pozemku a řádně ohlášena.

Nadměrný hluk ale vadil okolí. „Pražáčtí jsou nuceni od minulého roku trpět opakované hlasité technoprodukce. Marné je jejich volání státní policii, marné všechny podněty místní samosprávě, marné všechno měření hluku hygienou, které prokázalo překračování platných norem na dubnové technopárty a vyvolalo správní řízení s pořadatelem,“ vylíčil jeden z obyvatel Pražáku Zdeněk Brom.

Lidé se zajímali i o dopad technoparty na životní prostředí. „Oblast se nachází poblíž Vodňan a u Záhorského rybníku, kde je přírodní rezervace. Je smutné, že této hudební produkce není naše krásná krajina ušetřena,“ uvedla Simona Hábrová.

I tentokrát policie upozorňovala pořadatele na hlučnost, její hladinu měřila hygiena. Vodňanský starosta Václav Heřman žádal o pomoc jihočeského hejtmana.

Kraj prošetří, co spadá do jeho kompetence. „Zejména, zda nedošlo k narušení životního prostředí v přírodní rezervaci. Chceme co nejúčinněji bránit obyvatelstvo. Vytvořit celokrajský metodický pokyn, co mají obce ve spolupráci s policií a hygienou v případě takovýchto hudebních produkcí dělat,“ informoval ředitel Krajského úřadu v Českých Budějovicích Luboš Průša.

Názor majitele mlýna se Deníku nepodařilo získat. Mobilní telefon hlásil nedostupnost volaného účastníka.

Pořádání venkovních technopatry není nikterak upraveno zákonem. „K jejich povolení by se měl vyjádřit nejen majitel pozemku, ale i příslušná obec a hygiena. Řešením by bylo vypracování zákonné normy,“ dodal Luboš Průša.