Českým Budějovicím možná v příštích letech přibude další ulice Plukovníka MUDr. Jaroslava Hrdličky. Památku ruského legionáře, lékaře a bojovníka proti nacismu, kterého zastřelili nacisté 28. června 1942 na popravišti v Táboře, si včera v dolním areálu bývalé vojenské nemocnice připomněli syn Jaroslav Hrdlička s rodinou, váleční veteráni a také zástupci nemocnice i města.

„O tátovi jsem se dozvídal až od maminky, protože jsem se narodil dva měsíce po jeho smrti," svěřil se Deníku rodák ze Čtyřech Dvorů Jaroslav Hrdlička.

Pietní akce u pamětní desky na budově, kde dřív byla chirurgie, se zúčastnil také Zdeněk Hruška, předseda jednotky Československé obce legionářské Strakonice. „Charakter a morální vlastnosti člověka jsou utvářeny především v dobách nejtěžších, a těmi byly obě světové války," řekl a připomněl, že Jaroslav Hrdlička působil před vznikem Československa jako lékař v ruských legiích. Během druhé světové války byl v domácím odboji, za což byl popraven. „Za okupace stačilo jen podezření, falešná záminka a něčí nenávist nebo zášť a život byl ohrožen a zmařen," dodal Zdeněk Hruška a připomněl tak skutečnost, že Hrdličku někdo udal.

„Na žádné z obětí nacismu nesmíme zapomenout," zdůraznil budějovický primátor Juraj Thoma a reagoval i na otázku, zda by jako po dalších hrdinech nebylo možné pojmenovat po lékaři některou z ulic města. „Je to zajímavý nápad, se kterým ještě nikdo nepřišel, ale možné to je," povzbudil primátor případné navrhovatele iniciativy, kteří by rádi, aby se jméno hrdiny Jaroslava Hrdličky objevilo i na mapě města.