Na Borotíně se kdysi narodila krásná a chytrá dívka, která měla i jisté schopnosti. Jak už to bývá, dívka se zamilovala do prostého mládence a on do ní. Štěstí jim ale nepřálo. Dívčin otec byl proti tomuto vztahua našel dceři jiného hocha. Jeho krásná dcera ale k tomuto druhému muži necítila lásku. I přes zákazy se i dále scházelas prostým mládencem, kterého skutečně milovala. Druhého si však musela vzít za manžela, jak jí otec nařídil.

Skutečná láska si ale nedala poručit,a tak se stalo nevyhnutelné. Manžel jednou nachytal svou ženu v náručí toho, koho skutečně milovala a s kterým byla (jak praví pověst) již v tu dobu v jiném stavu. Manžel svoji potupu a „parohy“ neustál – probodl ji nožem. Pravděpodobně si ani nestačil všimnout toho, že jeho manželka mu poněkud „nakynula“ a v nejbližší době měla porodit. Dítě ukryté v lůně své zavražděné matky bylo zachráněno.

Podle legend se ale zjevuje duch zavražděné manželky na Borotíně i dnes. Jiná verze legendy vypráví, že prý byla odsouzena k tomu býti nemrtvá do té doby, než zemře poslední potomek rodu pánů z Borotína. Pokud se na Borotín vypravíte, možná, že nešťastnou dívku potkáte. Můžete se jí zkusit zeptat, ale víte, jak je to s duchy…