Se stany s podsadou, které mají plochu dvakrát dva metry, jezdí na tábory strakonické skautské středisko Švanda Dudák.

Novela vyhlášky, kterou připravuje ministerstvo zdravotnictví, má od pořadatelů stanových táborů vyžadovat, aby každé dítě mělo pro sebe minimálně 2,5 m² prostoru. V takovém případě by klasické stany s podsadou nevyhovovaly.

„Skauti v nich spí někdy od roku 1913. Ještě nikoho za ta léta neubylo, když měl o kousek místa méně. Považuji novelu vyhlášky za nesmysl,“ uvedl vedoucí střediska Jiří Babka. „Doufám, že novela neprojde. Znamenalo by to konec stanových táborů,“ dodal.

O letošních prázdninových měsících se skautských táborů na Strakonicku účastní celkem 73 dětí.

Proč změny?

S novelou nesouhlasí ani Jan Rybáček, vedoucí tábora v Hornosíně. „Myslím si, že děti ví, že jedou na čtrnáct dní do přírody, a že komfort tam není takový jako doma. Ale myslím si, že i to je dobré do života, trochu se umět uskromnit a mít své věci složené na jednom místě. Připravované změny nejsou podle mě smysluplné. Nakoupit nové stany není kvůli financím v našich možnostech,“ řekl.

Tábory se podle něj už tak potýkají s nedostatkem peněz a jen opravit stávající zařízení je obtížné. „Už vůbec si neumím přestavit měnit celý tábor,“ doplnil.

Novela vyhlášky má požadovat také to, aby ve stanu nespaly děti opačného pohlaví. To podle oslovených vedoucích táborů je i dnes samozřejmostí. „Většinou spí chlapci a děvčata stejně zvlášť,“ řekl Jiří Babka. Tento zvyk potvrzuje i Jan Rybáček. „Odděleně děti spaly vždycky. Jen sourozenci spali ve stanu spolu, ale pokud chtěli. Většina dětí na tábor přijíždí a už mají vybraného kamaráda, se kterým chtějí ve stanu spát,“ dodal.

Kontrola hygieny

Počet přihlášených táborů na Strakonicku se zatím neustále mění. Každým dnem se jejich číslo navyšuje.

Hygiena během letních měsíců navštěvuje některé tábory i vícekrát. „Zkontrolujeme přes 50 procent táborů,“ řekl František Kotrba, mluvčí Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje se sídlem v Českých Budějovicích.

V celém Jihočeském kraji se každoročně táborů účastní až 30 000 dětí.