„Na tábory už jezdím od tří let. Vždycky se mi tu líbilo a užívám si to. Nejdřív všechny hry a program a teď už hlavně to, když mohu pomáhat s mladšími dětmi,“ svěřila se Alice, která je z Hatí nedaleko Berouna. Chtěla by si zkusit i práci vedoucí. „Vždycky jsem chtěla být učitelkou na základní nebo v mateřské škole, ale teď, když vidím, jak se chovají starší kluci, už jsem si to rozmyslela,“ usmívá se Alice.

Jako největší zážitek uplynulých táborů si vybaví noční přespávání pod širákem. „Noční bojovky, to byl zážitek. Nebo když jsme se utíkali schovat před deštěm pod střechu do školy…“ rozjasní se jí oči a s nadšením ji přitakávají i ostatní táborníci.

Mezi nimi i Matěj Mirvald ze Strakonic, který je na táboře letos pátým rokem. Nejvíce se mu v Cehnicích líbilo předminulý rok. „To jsem totiž vyhrál olympiádu. Letos to na vítězství nevypadá,“ komentuje svůj výkon z dopoledního programu. Při vodnické olympiádě nechybělo například lovení dušiček, třídění rybiček nebo hod harpunou.

Kromě soutěží si děti na příměstském táboře užívají i koupání, tvoření, her a zážitkem byl také výlet do muzea Střední rybářské školy ve Vodňanech. „Prohlídka byla skvělá, navíc jeden z našich táborníků, Adam Miklas, byl v muzeu dvacátým tisícím návštěvníkem a dostal jako pozornost knihu s věnováním ředitele školy,“ uvedla za pedagogický dozor příměstského tábora Marie Chadová.

Příští týden se padesátka dětí v prostorách cehnické školy vystřídá, ale devítiletý Tony Votava patří mezi ty, kteří zůstávají na oba termíny. Rodiče ho ráno přivezou a po práci si ho opět vyzvednou. „Nestýská se mi, je to jako být ve škole. Vlastně ještě mnohem lepší, čas utíká rychleji, než když se učíme,“ je spokojený Tony. Nechybí mu prý ani tablet nebo telefon. „Hry si hraju večer nebo v zimě, když nemohu být venku. Ale někdo tu třeba telefon má. Mě ale nechybí,“ říká rozhodně.

Příměstské tábory pořádá o letních prázdninách v Cehnicích u Strakonic sdružení REMI. Jedná se už o osmý ročník a jsou pro děti od tří do deseti let. Sjíždějí se na něj nejen ty z okolí, ale například i z Prahy nebo Jablonce nad Nisou, které jsou na prázdninách u babiček. Výtěžek akce jde na pomoc potřebným dětem například do dětského domova v Písku.

Lukáš Strnad