Navíc je tento sňatek, který se odehraje v sobotu 12. srpna velmi netradiční, jedná se o svatbu mysliveckou.

Ženich pochází ze Starého Dražejova, tam jsme také objevili novomanželskou slavobránu. Nevěsta Jana je z Mačic. Rozhodli se pro mysliveckou svatbu v duchu zachování těchto tradic. „Tyto svatby se už dělají velmi zřídka. A protože jsem myslivcem rád, rozhodli jsme se pro ni,“ řekl ženich.

On je myslivcem a ona jej v tomto koníčku podporuje. Posledním, kdo se o myslivost v rodině aktivně zajímal, byl Pavlův praděda. O to víc se jeho pravnuk snaží tradice rozvíjet. Podklady pro veškeré dění kolem svatby získal ženich od Oldřicha Tripese z Komařic, který o myslivosti a tradicích napsal spoustu knih.

Svatba proběhne v sobotu 12. srpna na louce za baštou. Podmínkou je pro všechny zúčastněné myslivce být v uniformě a klobouku. Na jeho levé straně musí být třívýhonkový stavovský úlomek (smrková trojvětvička). Standardně se nosí na straně pravé.

Nevěsta se ženichem půjdou špalírem myslivců, kteří vytvoří pomyslnou bránu. První dvojice špalíru bude mít v ruce lovecký tesák a ostatní brokovnice, cesta bude vyznačená jedlovým chvojím.

K oltáři půjdou za zvuku trubek souboru Pootavských trubačů, poté bude následovat čestná salva z brokovnice.

Svědek nejen, že má na starosti prstýnky novomanželů, ale také dle tradice předhodí po oddavkách před dvojici povijan (zavinovačka na miminko) a poručí ženichovi, aby se vykoupil ze svých dosavadních hříchů, jinak nemůže pokračovat dále. A požádá o pomoc s vykoupením i ostatní svatebčany.

Jak budou zachovány také ostatní tradice, to uvidíte na fotografiích ze svatby, které budou na stránkách www.strakonicky.denik.cz již v neděli 13. srpna.