Strakonice – Ač 22. Mezinárodní dudácký festival oficiálně začal ve Strakonicích včera, menší představení či doprovodné akce se konaly již dávno předtím. Například výstava fotografií Ivany Řandové Portréty, kroje, dudy začala v Maltézském sále 2. srpna společně s výstavou artefaktů spojenou s pátráním po legendárním Švandovi.

Při pohledu na výstavu se může divákům zdát, že je vše postavené na fantazii autora, ovšem opak je pravdou. Ondřej Fibich se již přes 30 let věnuje lidovým pověstem. „Nemohl jsem pominout pověsti o dudácích tady na Prácheňsku, a tak jsem také narazil na Švandu," vysvětlil při čtvrteční vernisáži.

Diváků pátrajících po Švandovi mnoho nebylo, ovšem daleko větší zájem byl o inscenaci báchorky Strakonický dudák aneb Hody divých žen, která začínala tentýž den po vernisáži výstavy. Již půl hodiny před začátkem byla zaplněna polovina hlediště na druhém nádvoří strakonického hradu.

Dvouhodinové představení sklidilo velké ovace a Švanda s Dorotkou se několikrát vraceli klanět publiku.

Včera začal na hradě čilý ruch. Stavění stánků, zkoušky skupinek muzikantů, kde jen bylo místo. Zahraniční soubory přicházely na pódium zkoušet svá vystoupení. Jozef Račko, tlumočník maďarského souboru The Hungarian Bagpipe Ensemble, se svěřil, že víkend s Maďary je náročný. „Je těžké zvládnout vše, co organizátoři po skupině chtějí. Ale my to dokážeme," ujistil nakonec s úsměvem.

Oficiálnímu zahájení festivalu předcházelo několik menších vystoupení, diváky velmi oblíbený průvod městem a dudácké kasací v letním kině.