Deset až dvanáct korun za kilogram jablek. To je nejnižší cena, za kterou pěstitelé na Strakonicku nabídnou svou úrodu. Cenu v obchodě už ale nezaručí. Strakonickému deníku to včera řekl pěstitel Jan Záhorka
z Truskovic. „Za 4,50 korun jako v Polsku tady u nás jablka nikdo nevypěstuje," zdůvodnil a narazil tak na problém, se kterým se potýkají i zemědělci ve světě.

Stejný názor má i předseda Unie ovocnářů jižních a západních Čech Pavel Fríd. „V Polsku meziročně vzrůstá produkce jablek o půl milionu tun, zatímco u nás se množství vyprodukovaných jablek pohybuje kolem sta tisíce tun. Pohybujeme se tedy v úplně jiných relacích," popsal.

close Graf úrody jablek v ČR. zoom_in Podle Pavla Frída už dnes nejde o souboj schopných ovocnářů, ale o peníze. „Pěstitelé už nesvádí boj jen s počasím," podotkl. Problém jsou podle něj právě dotace. „Ničí trh," myslí si.
To si myslí i Jan Záhorka. „Než u nás vyběhly dotační programy, v Polsku bylo podáno na osm tisíc žádostí," zmínil se.

Svou úrodu se budou ovocnáři snažit zhodnotit například v moštárnách. Jenže i tady naráží podle Pavla Frída na problém. „Cena moštových jablek klesla o 70 procent ze tří korun na jednu" posteskl si.
Jaká bude cena konzumních jablek v obchodech sám říct neumí. Marže obchodníků může být totiž patnáct, ale i sto procent.

Zda půjdou česká jablka na odbyt, záleží na konzumentech. Ovocnáři současně upozornili na fakt, že jablka balená v Česku neznamenají, že tu byla vyprodukována. 

Největší jihočeský pěstitel ovoce Zemcheba Chelčice letos sklidí kolem 3000 tun jablek, po dvou špatných letech bude podle ředitele společnosti Jaroslava Mušky úroda nadprůměrná.
Stejně je na tom i pěstitel Jan Záhorka z Truskovic. „Letošní úroda jablek je velmi dobrá a jejich kvalita také," zmínil se.

Zato Pavel Fríd, předseda Unie ovocnářů jižních a západních Čech, si ruce nemne. „S jablky jsem na tom letos špatně. Po kroupách toho moc nevykvetlo a něco pomrzlo. Pravda ale je, že pěstitelům v Chelčicích a okolí se opravdu zadařilo," podotkl.

Ovocnáři na jihu Čech pěstují ovoce na více než 1556 hektarech půdy. Největší rozlohu zaujímají v kraji jabloně. Následují slivoně, višně a třešně. Jihočeští pěstitelé patří mezi jedničky v pěstování rybízu, jeho plochy se ale zmenšují. Nikdo ho totiž nechce vykupovat.