Právě letos, když Anna slaví 20 let, skončí svoji činnost v současné podobě a během rekonstrukce a přestavby za 100 milionů vznikne jedno z nejmodernějších zařízení tohoto typu na jihu Čech. „Je to splněný sen nejen můj, ale i mých kolegů a především našich klientů,“ říká ředitelka Charity Strakonice Olina Medlínová.

První informace o tom, že Dům klidného stáří sv. Anny čekají změny, jste avizovala již loni. Od té doby ale došlo k zásadní změně ve financování celé akce. Co se stalo?

Získali jsme podporu z národního plánu obnovy na rozšíření kapacit domovů pro seniory. Takže jsme celý projekt přepracovali, aby pro tento program vyhovoval. Získali jsme tak podporu za daleko lepších podmínek, než umožňovaly minulé programy. Asi bylo dobře, že jsme si na tuto výzvu počkali, protože podmínky jsou pro nás nyní daleko lepší a výhodnější.

Můžete být konkrétnější?

Tak třeba v minulých programech bylo, že stavba musí být předfinancována. My bychom si museli brát velkou půjčku a platit obrovské úroky. V nové výzvě nám bude ministerstvo přímo proplácet faktury. Jen na úrocích ušetříme obrovské peníze a také nervy.

Kolik bude celá akce stát a jakou máte podporu?

Celá stavba bude stát 100 milionů korun, podpora je 80 milionů. Zbylých dvacet si půjčíme a budeme je splácet 15 let. Ideální situace. Ředitelka Olina Medlínová.Ředitelka Olina Medlínová.Zdroj: Deník/Petr ŠkotkoNavíc tahle výzva má jednu obrovskou výhodu, že požaduje alternativní zdroje vytápění. Takže budeme mít solární panely a vrty na tepelná čerpadla, což by se z původního projektu udělat nemohlo. Zateplíme fasádu původního objektu, vyměníme okna a podobně. Úspory na energiích budou pro budoucí provoz velmi výrazné.

V době svého vzniku před dvaceti lety byl Dům klidného stáří sv. Anny velmi moderním zařízením. Uplynulý čas si ale vybral svoji daň. Až rekonstrukce a přestavba skončí, vrátí se Anna zase na ten pomyslný piedestal jednoho z nejmodernějších zařízení svého typu na jihu Čech?

Samozřejmě, všichni v to věříme. Jedeme podle nejnovějšího materiálně technického standardu, budeme tady mít 29 jednolůžkových pokojů, teď jich máme šest. Všechny pokoje budou s vlastním sociálním zařízením a s podlahových topením. Budeme soběstační i se stravou, protože vznikne naše vlastní vývařovna.

Vaše klienty i jejich blízké jistě bude zajímat, kde budou obyvatelé bydlet v době prací?

Dům klidného stáří Sv. Anny v Sousedovicích.Dům klidného stáří Sv. Anny v Sousedovicích.Zdroj: Deník/Petr ŠkotkoNejprve bude postavena nová budova, do které se po kolaudaci přestěhují naši klienti. Těch bude 21, devět dalších najde útočiště na zámku ve Štěkni, kde sestry rekonstruují prostory. To je aktuální řešení, ale ještě hledáme jiné možnosti. Měli jsme setkání s klienty a s jejich rodinami, kde jsme vše vysvětlili.

Kdy začnete s pracemi?

V březnu nebo dubnu zahájíme celou akci hlubinnými vrty pro tepelná čerpadla, za rok květnu by měla být hotová přístavba a stěhování klientů a začne rekonstrukce původního objektu. V prosinci 2025 by mělo být vše již hotové.

Kolik firem se přihlásilo do výběrového řízení?

Devět, ale ještě nevíme, kdo vyhrál.

Je Dům klidného stáří sv. Anny splněním vašeho snu?

Jsem optimista a vždy jsem věřila, že se mi podaří takový objekt postavit. A stalo se. Než odejdu, chci toto zařízení, které již po mnoha stránkách nevyhovuje, zmodernizovat. A to se podaří také. Takže ano, je to splnění mého snu.