Návrh.Návrh.Zdroj: Deník/Petr ŠkotkoModel je součástí 15. ročníku mezinárodní soutěže HSF System Modelium. Odborná porota soutěže rozhodne do 24. května, zda volyňský model postoupí do národního finálového kola.

Profesorka oboru design interiéru Pavla Gregorová nápad představila. „Jde o papírový model mrakodrapu, který by měl být největší v Evropě. Soutěž vypisuje firma, která vyrábí vlnité lepenky,“ uvedla Pavla Gregorová. Podmínkou bylo, že studenti nesmí kopírovat žádný dosud známý mrakodrap. „Z tohoto pohledu jde o skvělou motivaci našich studentů, kteří sami vytvořili kompletní návrh,“ dodala Pavla Gregorová.

Tři možné varianty.
ANKETA: Vyberte lávku. Brod na strakonickém sídlišti přejdete suchou nohou

Mrakodrap se ale studentům nepodařilo dokončit včas. „Soutěž je vypisována v období zkoušek a maturit, takže studenti nemají moc času. Našemu mrakodrapu chybí špička a terasy, takže předpokládám, že se do finále nepodíváme,“ doplnila Pavla Gregorová.

Jedním ze studentů, kteří na mrakodrapu pracovali, byl také student 4. ročníku výše zmíněného oboru Vojtěch Bláha z Tábora. Zastihli jsme ho jen několik hodin před maturitou. „Chtěli jsme, aby z mrakodrapu byl výhled do všech stran. Na modelu nás pracovalo šest a docela jsme se shodli. Byla to fajn zábava, ale nezbyl nám čas na dokončení,“ říká student, který míří na architekturu.

Profesorka Pavla Gregorová představila model mrakodrapu.Profesorka Pavla Gregorová představila model mrakodrapu.Zdroj: Deník/Petr ŠkotkoDo národních finálových kol v Česku a na Slovensku postoupí šestice nejlepších staveb z každé země. Z nich následně vzejde osm soutěžních týmů, které si to rozdají v mezinárodním superfinále v Ostravě. Soutěžním úkolem bylo navrhnout a vytvořit originální model z vlnité lepenky na téma Nejvyšší mrakodrap Evropy.

Celkem se v letošním jubilejním ročníku soutěže utká 23 škol (32 týmů) z České republiky a 8 škol (10 týmů) ze Slovenska. Mladí stavaři soutěží o ceny v celkové hodnotě 134 000 korun.

Mezinárodní soutěž HSF System Modelium je určená pro žáky středních odborných škol se zaměřením na stavebnictví. Pořadatelem a generálním partnerem soutěže je stavební skupina HSF System. Hlavním partnerem soutěže je developerská skupina ANTRACIT. Produktovým partnerem je český Svaz výrobců vlnitých lepenek.

Mezinárodní stavební skupinu HSF System tvoří česká stavební společnost HSF System (vznikla v roce 2002) se sídlem v Ostravě a slovenská stavební společnost HSF System SK (vznikla v roce 2010) se sídlem v Žilině. Stavební skupina HSF System má další pobočky v Praze, Brně, Plzni, Bratislavě, Prešově a Nitře. Zaměřuje se na generální dodávky staveb a realizuje kompletní střešní a fasádní pláště moderních objektů včetně jejich rekonstrukcí. Správu budov zajišťuje prostřednictvím společnosti SK Facility. Developerské projekty realizuje pod značkou ANTRACIT.