Jednou z nich byla i sedmnáctiletá Tereza Sporková. „Armáda mě docela láká. Chtěla bych se účastnit zahraničních misí a pomáhat tam, kde je to potřeba," bez váhání zareagovala na otázku, zda by jednou chtěla posílit řady příslušníků ozbrojených sil. Během návštěvy u strakonického útvaru si na trenažéru vyzkoušela činnost operátora protiletadlového kompletu RBS-70. „Nebyla jsem úplně zorientovaná, nevěděla jsem hned napoprvé, co dělat. Ale pocit mám z toho docela dobrý," dodala s úsměvem studentka strakonického Gymnázia.

„Studijní exkurze na vojenské základny v České republice pod názvem „Poznej NATO" jsou naším dlouhodobým projektem, který školám nabízíme už od roku 2005. Střední školy jsou jednou z hlavních cílových skupin našich projektů, protože jejich studenti a pedagogové jsou klíčem pro budoucí směřování naší země," vysvětlil Petr Zlatohlávek z Informačního centra o NATO a doplnil, že tato nevládní organizace se snaží řadou aktivit podpořit povědomí české veřejnosti o Alianci a otázkách bezpečnosti naší země.

Program, který vojáci připravili společně se zástupci informačního centra, byl skutečně pestrý a nezahrnoval jen teoretické přednášky. Studenti si na trenažéru mohli vyzkoušet výcvik operátora protiletadlového kompletu RBS-70, či rozšířit své znalosti v poskytování první pomoci. Seznámili se s vojenskou výzbrojí, technikou a v neposlední řadě zhlédli dynamickou ukázku rozvinutí družstva RBS-70.

Jana Samcová