Podle historických pramenů byl hrad Střela, stojící na kamenném návrší nad starou cestou podél Otavy mezi Strakonicemi a Práchní, zřejmě založen strakonickými Bavory, kteří nosili ve štítě střelu. Prvním držitelem byl pravděpodobně kolem roku 1242 Martin ze Střely, syn Hroznaty ze Střely, padlého před Míšní za krále Přemysla Otakara I..

Martin sloužil ve dvoře Bavorů ve Strakonicích. Dál zde byl Zdeněk ze Střely, který měl ve znaku oslí hlavu. Roku 1318 je zde Bleh ze Střely, který měl dva syny: Dobeše a Zdeňka. Po nich je zde r. 1393 nový pán Mikuláš z Landštejna a Borotína, který přikoupil Novosedly. Dál to byl Půta Švihovský z Rýzmberka, roku 1514 má hrad i panství Václav Kraselovský z Kraselova a v 16. století zde nastupují dědicové Václava Leskovce a mění s Boubínskými z Újezda za statek Dub.

„Na počátku třicetileté války hrad vyplenila vojska Martina de Hoeff- Huerty a za války se Švédy byl v roce 1645 vypálen. V roce 1664 jsou statky Střela a Střelské Hoštice odkázány jezuitské koleji v Klatovech a po zrušení řádu v roce 1773 připadly tzv. Náboženskému fondu. Roku 1777 vše zakoupil i s přilehlými zahradami správce maltézského majetku Josef Kraus, později jej získala rodina Erasma Obsta, která Střelu vlastnila až do roku 1869,“ popisuje historii Jan Malířský. Ráz zámku změnily v letech 1870 - 1880 a 1928 novodobé úpravy.

Od roku 1900 vlastnila Střelu rodina Wesselých, poté se zde až do roku 1945 vystřídala celá řada majitelů. "Zkonfiskovaný zámek sloužil také jako internát zvláštní školy a pak jako depozitář strakonického státního a okresního archivu. Po roce 1990 je v rámci restituce vrácen vlastníkům," dodal Jan Malířský.

Počátky hradu podle něj sahají do první poloviny 13. století, byl to tzv. Horní hrad (třípatrová budova) a po drancování Švédy z něho zůstaly pouze trosky. Materiál z něj sloužil pro stavbu dolního hradu a kaple sv. Jana Křtitele. Dolní hrad byl přebudován na dnešní zámek za Lva z Rožmitálu konce 15 století. „Traduje se, že v místní čtyřicetimetrové studni je z dob, kdy hrad vypálili Švédové, ukryto 12 stříbrných sad apoštolů,“ zmiňuje zajímavost Jan Malířský.

Jak se postupem času hrad, později zámek, měnil, si můžete prohlédnout na historických pohlednicích a fotografiích.