Hromada země navezená u hráze na slepém rameni Otavy na Podskalí. Tak vyvrcholil spor vlastníka pozemku, rodiny městského strážníka Václava Janouše staršího, a majitele kempu a restaurace na Ostrově na Podskalí Michala Polaty.

Michal Polata na Ostrově podniká sedmý rok. Celou dobu využíval cestu přes hráz 
a směrem k Novému Dražejovu. Ta je tam podle něj léta a je to navíc i značená turistická trasa. Na Ostrov jinak vedou jen dvě lávky pro pěší. Současný stav mu způsobuje v jeho živnosti značné problémy. Byla to totiž jediná cesta, kudy na Ostrov mohla projet auta. „Nemůžeme například vyvážet jímku," podotkl.

Podle slov Václava Janouše mladšího Michal Polata roky využíval jejich soukromý pozemek na Podskalí pro přístup ke své restauraci, aniž by měl s nimi jakoukoliv smlouvu či dohodu a aniž by po něm cokoliv požadovali. „Od samého začátku existoval k jeho restauraci pouze přístup z kempu po lávce a nikoliv po našem pozemku," zdůraznil Janouš. Ozvali se až v okamžiku, kdy na pozemek Michal Polata navezl suť a tašky.

Vzájemné osočování obou stran trvá už měsíc.

Starosta Pavel Vondrys do celé věci z pozice vedení radnice nechce zasahovat. „Je to na domluvě vlastníka pozemku a toho, kdo jej využíval," dodal. Podle něj jde o veřejné prostranství a lidem by nemělo být bráněno tudy projít.

Vedoucí odboru dopravy radnice Václav Býček připustil, že by se auta v těchto místech měla objevit výjimečně. Směrem od Nového Dražejova je zákaz vjezdu s dodatkovou tabulkou Mimo dopravní obsluhy. „To je hlavně kvůli Povodí Vltavy, aby tam mohli zajíždět," doplnil. 

Vše začalo stavební sutí vyvezenou u vjezdu na hráz přes Otavu

Navezená stavební suť na pozemku patřícím rodině Janoušových. To odstartovalo jejich spor s Michalem Polatou.

Jak to bylo, připomněl Václav Janouš mladší. „Michal Polata byl mým otcem, který se právě na kole vracel z práce, přistižen při navážení suti a upozorněn, aby toho nechal," uvedl. Michal Polata toho nenechal a naopak se měl podle Janouše začít chovat arogantně, urážet a nadávat. Nakonec Václav Janouš starší ještě Polatu vyzval, aby pozemek pro přístup na Ostrov dále nevyužíval.

Poté počínání Michala Polaty řešila i policie. Celá věc se nakonec dostala až na odbor životního prostředí radnice. Podle vedoucího odboru Jaroslava Brůžka Michal Polata dostal nařízeno, aby suť odstranil, což přislíbil. „Uložil ji na cizí pozemek bez souhlasu vlastníka a porušil i další předpisy," zmínil se Brůžek. Vše je dále řešeno jako přestupek. Obecně se stavební suť na zpevňování polních cest někdy využívá, podle Jaroslava Brůžka je však diskutabilní, zda je to právě v blízkosti řeky vhodné.

Jak Michal Polata slíbil, tak udělal. Suť z pozemku zmizela. Na svou obranu ale řekl, že cestu, po které jezdil, udržuje a každoročně vzniklé vyjeté koleje zaváží. „Jen shodou okolností to letos byla stavební suť," dodal. Nepříjemné jednání vidí naopak u protistrany. Situace se sice kvůli osobním sporům vyhrotila poslední dobou, problém však podle Michala Polaty začal vznikat už před zhruba dvaceti lety, kdy byla restaurace na Ostrově zkolaudovaná. „Úředníci, kteří u toho tenkrát byli, příliš neřešili, komu patří přístupová cesta. Taková tenkrát byla doba," poznamenal.

Krátce po události se stavební sutí se u hráze na pozemku Janoušových objevila hromada hlíny. Ani to podle Jaroslava Brůžka není v pořádku. „Na Ostrov se nedá autem jinudy vjet. To by v případě, že by se něco stalo, mohl být problém," naznačil. Právě tudy jezdili záchranáři, když před třemi roky havaroval na Podskalí letoun cessna. Na první pohled hromada vypadá jako odveta, zatím se k ní podle Brůžka ale nikdo nehlásí.