„Hlavním cílem je procvičit činnost naší jednotky pozemní protivzdušné obrany v mezinárodním prostředí,“ uvedla majorka Petra Pihera, která bude strakonickým vojákům na cvičení velet.

Vojáci budou pro potřeby cvičení rozděleni do několika uskupení. Češi budou společně s Litevci působit v jednotce, které budou velet Portugalci. „S příslušníky portugalských ozbrojených sil jsme dosud v rámci žádného mezinárodního cvičení neměli možnost spolupracovat. Bude to pro nás nová zkušenost. Naopak s litevskými vojáky se velmi dobře známe, ať už z našeho působení v rámci alianční mise předsunuté přítomnosti v Pobaltí nebo díky cvičením, kterých jsme se účastnili v minulosti,“ sdělila majorka Pihera.

Čeští vojáci budou s Litevci střežit určenou část vzdušného prostoru. Jako hlavní zbraň budou oba národy používat protiletadlové systémy RBS-70. Zatímco Litevci budou cvičit se starší verzí, čeští vojáci se do cvičení zapojí s nejnovější generací této zbraně označované jako RBS-70NG (New Generation). Vojáci budou dále na cvičení používat prostředky radiolokačního a vzdušného průzkumu a systémy velení a řízení palby.

Zapojí se alianční letectvo

Do největšího aliančního cvičení protivzdušné obrany se zapojí i letectvo. Bojové letouny a vrtulníky, z výzbroje několika států NATO, budou jednotkám pozemní protivzdušné obrany simulovat vzdušného protivníka. „Naši vojáci se procvičí v identifikaci a zachytávání prostředků vzdušného napadení. Lze očekávat, že mezi nimi budou letadla, na která vojáci zatím nikdy nepůsobili. Jedná se o další bonus, který přináší účast na mezinárodním cvičení,“ potvrdila majorka Pihera s tím, že schopnosti vojáků prověří i drony, které v současnosti pro protivzdušnou obranu představují velkou hrozbu.

Strakoničtí vojáci nebudou v Rumunsku procvičovat pouze taktiku obrany vzdušného prostoru. „Procvičí si také procedury a postupy, jak čelit pozemnímu nepříteli. V rámci mezinárodní spolupráce nám budou rumunští vojáci simulovat pozemní útoky vedené proti palebným postavením družstev či místům velení,“ upřesnila majorka Petra Pihera.

Čeští vojáci se na cvičení Ramstein Legacy potkají i s vojáky ze Slovenska, se kterými pravidelně cvičí. Shodou okolností již na podzim je čeká společné cvičení, jež se bude konat v České republice. „Do chystaného mezinárodního cvičení Tobruq Arrows 2024 se kromě českých a slovenských vojáků zapojí i příslušníci lotyšských ozbrojených sil. Hlavní náplní cvičení budou bojové střelby z protiletadlových raketových systémů,“ prozradil velitel strakonického útvaru plukovník Luděk Teger.