Vojáci do domovů v Rybniční a Lidické ulici přinesli presovače, kávu a sadu hrnečků. „Chtěli jsme zdravotním sestrám a ošetřovatelkám zpříjemnit jejich náročnou práci. I my vojáci využíváme kávu jako povzbuzení ve službě,“ vysvětlil rotmistr Josef Košatka, proč vojáci věnovali praktické dárky.

Společně s rotným Viktorem Votánkem a desátnicí Veronikou Vidlášovou chtěli poděkovat a vyjádřit úctu lidem, jež se starají o seniory. Jejich myšlenku podpořili i další vojáci z 251. protiletadlového raketového oddílu. Během několika málo dní vybrali mezi sebou přes 17 tisíc korun, za které pak pořídili dárky.

Pracovali 12 hodin denně

Práce v domově pro seniory je psychicky i fyzicky náročná. Vojáci se o tom přesvědčili na vlastní kůži. „Ze začátku jsem měl trochu obavy. Neměl jsem zkušenosti s péčí o seniory, ani s prostředím, ve kterém žijí. Během prvních dvou dnů jsem se ale rozkoukal a pak už to byl jen frmol od rána do večera,“ popsal s úsměvem rotmistr Košatka a dodal, že vojáci zde sloužili dvanáctihodinové směny.

Josef Kalbáč, emeritní senátor, bývalý poradce prezidenta Václava Klause.
Premiér si dobrou známku nezaslouží, říká emeritní senátor Josef Kalbáč

Jejich přítomnost oběma zařízením velmi pomohla. V nejhorším období onemocnělo přes 60 procent zaměstnanců, nejvíce chyběl ošetřovatelský personál. „Vojáci nám skutečně vytrhli trn z paty, když zastoupili chybějící zaměstnance. Pomáhali nám při přemísťování covid pozitivních pacientů, asistovali při umývání seniorů, podávání stravy a poskytovali další péči našim klientům,“ uvedla staniční sestra domova pro seniory v Rybniční ulici Vlasta Kudláčková.

Projevili velkou míru empatie

„Jako příslušníci Armády ČR jsme zvyklí plnit úkoly. Vyzdvihnout bych ale chtěl velkou míru empatie, kterou vojáci projevili ve vztahu k seniorům a nemocným lidem, jež jsou často odkázáni na pomoc druhých. Cením si toho u vojáků a jsem na ně hrdý,“ pronesl velitel 251. protiletadlového oddílu podplukovník Jaroslav Sekanina, když společně s vojáky předal dárky.

Ilustrační foto.
Černé týdny: počty úmrtí překonaly kvůli covidu rekordy i na jihu Čech

Vojáci pomáhali ve strakonických domovech pro seniory každý den od 23. října do 12. prosince. Sedm vojáků bylo nasazeno v domově v Rybniční ulici a tři vojáci v domově pro seniory v Lidické ulici. Nepomáhali zde pouze příslušníci 251. protiletadlového oddílu, ale vystřídali se zde vojáci napříč celým strakonickým plukem.

kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku