Slavnostní akt, při kterém velitel Vzdušných sil Armády ČR generálmajor Petr Mikulenka předal bojový prapor novému veliteli, se uskutečnil v pátek 27. listopadu v budově Generálního štábu v Praze. „Jsem rád, že se nám daří v rozvoji vzdušných sil, který se týká také 25. protiletadlového raketového pluku. Nedávno jeho vojáci převzali modernizované komplety RBS-70NG. V jednání je i nákup protiletadlového systému SHORAD. Moderní prostředky a vybavení zvýší zájem o službu u letectva a přiláká mladé lidi, což považuji za zcela zásadní,“ uvedl při té příležitosti generálmajor Mikulenka.

Plukovníku Ackermannovi poděkoval za jeho práci nejen na pozici velitele útvaru, ale i za dlouhá léta služby, jenž věnoval vojsku pozemní protivzdušné obrany. Podplukovníku Tegerovi popřál mnoho úspěchů na nové pozici.

Protiletadlovcem více než 30 let

Plukovník Jaroslav Ackermann stál v čele strakonického útvaru od 1. července 2020. „Zastávat funkci velitele Hradní stráže považuji za novou výzvu. Je to životní nabídka, která se neodmítá,“ vysvětlil, proč útvaru velel necelý půlrok.

Protiletadlové vojsko opouští plukovník Ackermann po více než 30 letech. Spojil s ním celou svou vojenskou kariéru. Od roku 1988, kdy nastoupil na Vysokou vojenskou technickou školu v Liptovském Mikuláši, až do dneška. Postupně u vojska prošel různými funkcemi – od velitele čety a velitele protiletadlové raketové baterie vyzbrojené systémem 2K12 KUB, přes štábní funkce, pozici náčelníka štábu a zástupce velitele pluku, až po pozici náčelníka vojska na Sekci rozvoje sil Ministerstva obrany.

Protiletadlové raketové komplety RBS-70NG ve výzbroji Armády ČR postupně nahradí zastaralé ruské systémy S-10M.
Strakoničtí vojáci převzali první část protiletadlových kompletů

Nový velitel je zkušeným odborníkem

Bohaté zkušenosti, spojené se službou u vojska pozemní protivzdušné obrany, má i podplukovník Luděk Teger. V armádě slouží od roku 1989 a také on zastával řadu velitelských a štábních funkcí. V letech 2014 až 2017 působil na Sekci rozvoje a plánování schopností Ministerstva obrany. Poté dva a čtvrt roku velel 252. protiletadlovému raketovému oddílu. Od 1. ledna 2020 působil na pozici náčelníka štábu 25. protiletadlového raketového pluku.

Velení útvaru přebírá v době, kdy strakonické vojáky čekají klíčové změny. „Za největší výzvu považuji přípravu našich vojáků, kteří budou od poloviny příštího roku nasazeni v rámci Alianční předsunuté přítomnosti v Pobaltí. Zahájili jsme přezbrojení 252. protiletadlového oddílu novým systémem RBS-70NG. V souvislosti s tím jsme během listopadu převzali druhou část dodávky, plánované pro letošní rok,“ uvedl podplukovník Luděk Teger s tím, že modernizace čeká i 251. protiletadlový oddíl, jenž je vyzbrojen zastaralým systémem 2K12 KUB.

Vojáci pomáhají při pandemii

Strakoničtí vojáci se aktuálně starají o seniory a pacienty s onemocněním Covid-19. Pomáhají nejen ve strakonické nemocnici a zdejších domovech pro seniory, ale doplňují i chybějící personál v Ústřední vojenské nemocnici v Praze a v nemocnicích v Karlových Varech, Ostrově, Rokycanech a Stodu u Plzně. Celkem je nasazeno téměř 60 příslušníků strakonického pluku. „Věřím, že civilní veřejnost dokáže ocenit práci našich vojáků i jejich nasazení během pandemie. Jistě tak podpoříme dobré vztahy, jež máme v regionu navázány,“ dodal podplukovník Teger.

Kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku