Působili na letišti v Bechyni, kde cvičili s piloty letounů a vrtulníků. Piloti zde pilovali taktiku při překonávání protivzdušné obrany, kterou zabezpečují právě strakoničtí vojáci. Nebe nad Bechyní křižovaly jak české letouny, tak i letadla ze zahraničí.

Strakonickou jednotku tvořila protiletadlová raketová baterie, vyzbrojená systémem 2K12 KUB. Posílená byla o místo velení a řízení palby a dvě družstva s protiletadlovými raketovými komplety RBS-70. „Naši vojáci se zdokonalovali v zachytávání a fiktivním ničení nepřátelských vzdušných cílů,“ uvedl nadporučík Martin Koman, který řídil výcvik strakonických vojáků.

Pomyslný souboj o získání vzdušné nadvlády s nimi vedla jak letadla českých vzdušných sil, tak i ze zahraničí. „Působili jsme například proti českým letounům JAS-39 Gripen, L-159 ALCA, L-39 Albatros, polským bombardérům Su-22 či americkým bitevním vrtulníkům AH-64 Apache,“ upřesnil nadporučík Koman. Právě americká strana projevila velký zájem o spolupráci se strakonickou jednotkou při výcviku osádek vrtulníků v překonávání prostředků pozemní protivzdušné obrany.

Vojáci procvičovali různé situace

Všechna letadla nepředstavovala pro strakonické vojáky jen vzdušného nepřítele. Nacvičovaly se také situace, kdy část letadel útočila na strakonickou jednotku a jiná skupina letadel ji ze vzduchu zase bránila. Strakoničtí vojáci si tak procvičili rozpoznávání vlastních a cizích letadel a spolupráci s letectvem při podobných vzdušných soubojích.

Při výcviku strakoničtí využívali také imitátor vzdušné situace PIZZA, který jim simuloval nepřátelské prostředky, když neprobíhalo letové úsilí. Za zmínku jistě stojí ještě jedna skutečnost. Ačkoliv se jednotky z protiletadlového pluku zapojují do cvičení Ample Strike již několik let, rozsah letošní spolupráce s letectvem byl dosud největší.

Výcviku v Bechyni se účastnil také předsunutý letecký návodčí. Jeho úkolem je navádět letadla na nepřátelské pozemní cíle. „Je pro nás zajímavé vidět situaci z druhé strany. Pozorovat, jakým způsobem fungují prostředky pozemní protivzdušné obrany a jak se chovají letadla v situacích, kdy útočí na zmíněné jednotky nebo jiné cíle, které se nachází v blízkosti těchto jednotek,“ konstatoval letecký návodčí.


kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku