Strakonice – Do svého rodiště se vracejí tři autoři: Jan Samec, Karel Bečvář a Jiří Kožíšek. Spolužáci a umělci, kteří si vydobyli slávu za hranicemi regionu a ve světě jsou více známí než ve svém rodišti.

Na vernisáž ve středu 24. srpna přišlo do Jelenky více než 50 lidí. Velká část z návštěvníků byli spolužáci právě zmiňovaných autorů.

Začátek vernisáže zahájila Mladá dudácká muzika Patrika Řediny, která prokládala řečnické vstupy představitelů Muzea středního Pootaví.

Seznámení a představení autorů si vzala za své sama ředitelka muzea Ivana Říhová. Následně bylo splněno přání Karla Bečváře, který by si rád zahrál na dudy s dudáckou muzikou.

Po úvodu se již lidé rozcházeli po Jelence a obdivovali výtvory umělců. Mnozí z návštěvníků vytvářeli skupinky a nadšeně si povídali. Jak by také ne, spousta z nich zažívala sraz se spolužáky, které dlouho neviděli.

Jak taková výstava vznikla a proč právě tito tři autoři vystavují spolu, nám vysvětlil sám malíř Jan Samec: „Tato společná výstava je víceméně náhoda, která vznikla v důsledku toho, že jsem Karlovi Bečvářovi a Jiřímu Kožíškovi uspořádal v Karlových Varech u nás v galerii výstavu. A při vernisáži jsme si uvědomili, že jsme společně nevystavovali. Karel měl zrovna nabídku vystavovat zde v muzeu, a tak jsme se domluvili na společné výstavě. Byl to vlastně Karlův nápad," uvedl Jan Samec. Podle svých slov si autor vernisáž velmi užíval a s ním i všichni ostatní návštěvníci.

Mnozí se mohou ptát, proč zrovna při konání dudáckého festivalu tato výstava, která s dudáky nemá nic společného. „A proč ne?" říká ředitelka muzea Ivana Říhová, „myslím, že tato umělecké díla jsou hodna, aby je viděl co největší počet návštěvníků."

Výstava strakonických rodáků potrvá do 30. října.