Za svou pětičlennou rodinu obyvatelka Strakonic Dagmar Lískovcová platila dosud za odpad ročně 2350 korun, příští rok to může být 2850 korun. „Je to sice jen pětistovka, to nám stačí tak na nejběžnější nákup. Ale když si vezmete zdražování všude kolem, tak i to určitě cítit bude," podotkla.

Zvýšení ročního poplatku za odvoz odpadu o stokorunu na osobu navrhují radní, ve hře jsou však i možnosti nechat ho na současných 470 korunách či zvýšit na 610 korun. Zákon přitom nově umožňuje až tisíc korun.

Podle místostarosty Pavla Pavla jsou základem pro stanovení ceny za odvoz odpadu výdaje za poslední uzavřený rok, tedy 2011. To tříděný odpad stál městskou pokladnu 7 milionů korun a netříděný odvážený do Vydlab 11,3 milionu korun. „V přepočtu to dělá na hlavu přes šest set korun," doplnil.

Při 470 korunách by město doplácelo 1,6 milionu korun. Naopak 610 korun by znamenalo zisk 1,5 milionu korun. Radními navrhovaných 570 korun by bylo plus minus na nule. Z těchto možností budou zastupitelé vybírat 12. prosince.

Dosavadní vývoj
Poplatek za odvoz odpadu ve Strakonicích je šestý rok 470 korun na osobu. To bylo možné díky dlouhodobě vyváženému stavu. Částky za ukládání odpadu na skládce, DPH či ceny pohonných hmot sice také rostly, zároveň se ale ve městě dařilo stále více třídit odpad.