Informaci o kachňatech dostali strážníci městské policie ve čtvrtek 2. května 2024. Na lince 156 se dozvěděli, že kachňátka se producírují Lidickou ulicí, kde je jedna z provozovatelek obchodu umístila do krabice, aby se drobečkům nic nestalo. „Následně se konalo veliké překvapení. Zjistilo se, to nejsou klasická kachňata, ale mláďata morčáka velkého. Sympatičtí opeřenci strávili chvíli na služebně městské policie a byli velmi společenští. Strážníci je následně převezli do Záchranné stanice živočichů v Makově,“ uvedla k záchranné akci tisková mluvčí policie Jaroslava Krejčová.

Vedoucí stanice Libor Šejny potvrdil, že se jedná od rybožravé kachny, které hnízdí v dutinách stromů nebo v komínech. „Mladí morčáci velcí, které přivezla Městská policie Strakonice, jsou vzácní pacienti. Mají moc rádi malé rybky, a tak pořád jen lovíme…,“ dodal. O tom, že malý morčákům opravdu hodně chutná, se můžete přesvědčit na FB Záchranné stanice Makov, kde je video z krmení.

Morčák velký

Pár morčáků velkých.Pár morčáků velkých.Zdroj: Deník/Jitka VepřovskáJe větší než kachna divoká, především jeho tělo je protáhlejší. Dlouhý krk nese štíhlou hlavu s úzkým, tenkým zobákem, který je přizpůsoben hlavně svými zoubky na okrajích k lovu drobnějších ryb. Délka těla je 58 – 66cm, rozpětí křídel 82 – 97 cm a hmotnost 0,9 – 2,1 kg.

Společensky žijící pták, vytváří skupiny čítající až 70 jedinců. Hnízdním prostředím morčáka velkého jsou jezera i říční toky, v jejichž blízkosti jsou lesy nebo alespoň skupiny starých stromů. Hnízdí totiž v dutinách stromů, řidčeji i v zemních děrách, obsazuje i vyvěšené, velké hnízdní budky. Táž dutina bývá používána i po několik let, výstelku v ní tvoří výlučně prachové peří. Snášení vajec začíná ve střední Evropě, včetně České republiky, už koncem března, ve snůšce je obyčejně 6 až 12 žlutavě bílých až nahnědlých vajec. Doba inkubace je 30 – 32 dní. Vylíhlá mláďata zůstanou jeden až dva dny v hnízdě, pak vyskáčou, aniž si při pádu z výšky ublíží. Letu jsou schopna ve dvou měsících, rodiny ale vydrží pohromadě až do podzimu.

Morčák velký se dožívá až 12 let.  Jejich potrava jsou hlavně drobné ryby, také vodní bezobratlí, obojživelníci a malí savci. Zdroj: zoohluboka.cz