Původně si museli obyvatelé Strakonic vystačit s dřevěnou plovárnou u hradu. Dnes mohou navštívit plavecký areál s několika bazény, tobogány, saunou, ale také hřiště pro letní sporty.

Plavecký stadion ve Strakonicích. Předchůdci

Letnímu osvěžení u vody původně ve Strakonicích sloužila dřevěná říční plovárna a půjčovna loděk na Podskalí. Oblíbena byla i řeka u lávky na Křemelce. Další venkovní bazén byl vybudován v rámci areálu TJ Fezko pod hradem Na Sádkách, kde v letech 1960 až 1963 došlo k přestavbě bývalé požární nádrže závodu Fezko na plavecký bazén s teplou vodou, v roce 1968 byl vybetonován další bazén. Vzniklo zde i zázemí pro oddíly vodního póla a plavání. Tento areál plnohodnotně fungoval téměř 35 let, do roku 1993.

Výstavba bazénu

Současný areál plaveckého stadionu a letní plovárny na Křemelce na místě, kde původně bylo škvárové hřiště, byl dán do zkušebního provozu po několika letech výstavby u příležitosti strakonické pouti v roce Plavecký stadion ve Strakonicích. 1972. Kompletní areál byl pak oficiálně otevřen v následujícím roce 1973. Tento plavecký areál měl ve Strakonicích skutečně úspěch. Svědčí o tom čísla – již v roce 1976 zde byl uvítán miliontý návštěvník. V roce 1976 začala výstavba sauny a o dva roky později rekonstrukce venkovního bazénu, která skončila v roce 1980. V tomto roce byla také vybudována spojovací chodba mezi krytým a venkovním bazénem.

Současný stav

Na plaveckém stadionu se pravidelně koná soustředění tělesně postižených sportovců. ,,Jedním z největších úspěchů bylo přivést na bazén tělesně postižené občany," říká bývalý šéf Správy tělovýchovných a rekreačních zařízení (STARZ) Pavel Dušek.

Krytý stadion má pětadvacetimetrový bazén se šesti dráhami a startovními bloky. Venkovní areál tvoří padesátimetrový bazén s osmi dráhami, bazén s tobogánem a dětský bazén s klouzačkou a hradem. V areálu si přijdou na své i milovníci stolního tenisu, basketbalu, nohejbalu a dalších letních sportů.

Autor: Vladimír Hoť