„Je to šestý ročník závodu Strakonický drak na malých dračích lodích,“ uvedl ředitel závodu Tomáš Blaška k plavidlům s dvěma řadami pádlujících a charakteristickou dračí hlavou na přídi. „Zvláštností je, že posádky neplatí startovné, k závodu je zve město Strakonice, které akci pořádá pro místní i přespolní. Letos bylo nejvíce přihlášených, dvacet sedm posádek, nastoupilo dvacet pět posádek, dvě se odhlásily. Jedou se dvě tratě, sprint na 200 metrů a dlouhá trať na kilometr,“ doplnil Tomáš Blaška, který je jednatelem brněnské firmy Torrsen-Sports, jež zapůjčila lodě i s kormidelnicemi či kormidelníky. Posádku malých dračích lodí tvoří ještě bubeník, jako u velkých lodí, ale pádlujících je jen deset místo dvaceti, což jsou třeba posádky pro závody republikové asociace dračích lodí.

Dožínky 2023 v Boršově nad Vltavou.
Boršov se loučil s prázdninami dožínkovým průvodem, rodeem a slavnostmi

Letos poprvé se ve Strakonicích objevila na startu kategorie Junior open pro smíšené posádky do 18 let. Dále se jelo v kategoriích Fun - sdružení kamarádů, Women - ženské posádky a Sport - pro pravidelně trénující posádky.

V pátek a v sobotu ráno nabídli pořadatelé možnost tréninku, kterou využilo 15 posádek. O skvělou atmosféru závodu se postaralo nejen slunečné počasí, ale i hojní diváci, kteří nestáli jen na břehu, ale hustě zaplnili i lávku nad řekou. V okolí řeky byl pro veřejnost připraven další program s občerstvením.