„Přeháňky už vznikají, první bouřky také. Ty se tvoří a budou tvořit hlavně na horách, odkud budou pomalu putovat k severovýchodu až východu. Projeví se zejména srážkami a menšími kroupami nebo jejich nánosy, v ojedinělých supercelách by mohly být tyto projevy výraznější,“ uvádí k počasí Český hydrometeorologický ústav.

Pro jihočeský kraj předpovídají meteorologové na dnešní odpoledne polojasno, ojediněle můžeme čekat přeháňky nebo bouřky, a to zejména na horách a na východě kraje. Nejvyšší denní teploty vystoupají na 21 až 24 °C, na horách na 17 až 20 °C. Vát bude slabý jihovýchodní až východní vítr rychlostí 1 až 4 m/s. Od jihu ale postupně na většinu území dorazí přeháňky nebo déšť, který může být odpoledne a večer i vydatnější, místy můžeme čekat také bouřky.

A co nás čeká v úterý? „Počasí u nás začne ovlivňovat tlaková níže postupující z Itálie k severu. Během noci na úterý můžeme od jihu očekávat přibývání oblačnosti, ráno ojediněle slabý déšť. Nejnižší noční teploty naměříme mezi 15 až 12 °C. Vát bude slabý jihovýchodní vítr rychlostí 1 až 4 m/s,“ zmínil František Vavruška z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Podnět ke vzniku poutního místa na Podsrpu ve Strakonicích dal nález památné plastiky Panny Marie. Postupně tu vznikla kaple a kostel.
Poutní místo na Podsrpu vzniklo zajímavou náhodou. Roli tu sehrála velká voda

Počasí přes den bude oblačné až zatažené. „Od jihu můžeme postupně na většině území čekat přeháňky nebo déšť, odpoledne a večer i vydatnější, místy bouřky,“ dodal František Vavruška. Nejvyšší denní teploty by se měly v úterý pohybovat mezi 20 až 23 °C, na horách naměříme 15 až 18 °C. Vítr bude vát mírný východní až jihovýchodní o rychlosti 4 až 7 m/s.

Také předpověď na čtvrtek a pátek slibuje počasí přeháňky a bouřky, denní teploty mezi 18 až 23 °C a v pátek ojediněle i mlhy.

Vyfoťte nám rozmary počasí a přírodní úkazy
Duha, polární záře, kroupy, povodně… Jak je u vás? Pokud zachytíte na váš fotoaparát nebo mobil rozmary počasí, pošlete nám je. Staňte se naším čtenářem/reportérem. Své fotky a videa můžete zasílat na e-maily: webeditori.jih@vlmedia.cz, klara.alesova@denik.cz. Děkujeme!