Polovinu parcel Na Muškách radnice za dva roky od jejich dokončení dosud neudala. Jezárky budou po osmi letech konečně rozebrané. S dalšími lokalitami pro rodinné domky se už nepočítá.

Podle místostarosty Pavla Pavla bude prodaných na Jezárkách nakonec 43 parcel včetně dvou původně rezervních. „Do zastupitelstva půjde prodej posledního pozemku," uvedl. Parcely se prodávaly v průběhu osmi let. Stále za původních 800 korun za metr čtvereční. To, co se původně zdálo drahé, je dnes pod průměrnou tržní cenou stavebních pozemků. Realitní kanceláře na Strakonicku je nabízejí kolem tisícikoruny za metr čtvereční.

Ani Na Muškách z tohoto úhlu pohledu nejsou z nejdražších, stojí 950 korun za metr čtvereční. Podle místostarosty neprodané parcely ale znamenají pro město náklady navíc. „Musí se například na nich sekat tráva," podotkl. Stejně jako na Jezárkách a Na Muškách platí při prodeji parcel zasíťovaných za pomoci dotací podmínka do dvou let začít stavět a do pěti let dostavět.

Devětadvacetiletá Martina Koubková ze Strakonic by v budoucnu určitě chtěla bydlet ve vlastním domku. „Rekonstruovat starší dům bychom nechtěli. Při výběru parcely budeme uvažovat i o Muškách. Zatím je to ale moc daleko, nechci říkat, že to bude právě tam," dodala.
S dalším budováním zasíťovaných parcel radnice nepočítá. „Rozjelo se to, v co jsme před dvanácti lety mohli jenom doufat. Parcely nabízejí v dostatečné míře i soukromí investoři," poznamenal. V poslední době jich přes sedmdesát vzniklo Za Stínadly a ke třiceti Mezi Lesy.

Poslední dobou začínají na radnici debaty o tom, že by se už Strakonice neměly tak rozrůstat do šířky. Budování domů takzvaně v polích s sebou přináší další náklady zatěžující městský rozpočet kvůli údržbě komunikací, odvozu odpadu a podobně.