Chodci jsou jedni z nejohroženějších účastníků silničního provozu a měli by si uvědomit, že nemají absolutní přednost. I když svítí na semaforu zelená, měli by se rozhlédnout. Policisté v pátek kontrolovali správné přecházení. V rámci preventivní akce Zebra stály hlídky u několika přechodů po městě i v blízkosti škol a upozorňovaly chodce na důležitá pravidla přecházení vozovky.

„Chceme, aby lidé věděli, jak důležité je správné chování při přecházení komunikace a věnovali mu maximální pozornost. Chovali se ohleduplně a neriskovali své zdraví a životy,“ zmínila se policejní mluvčí Jaromíra Nováková.

„Mám vnoučata a že se mají rozhlížet a přecházet na přechodu, jim říkám neustále. Až mě napomínají, že už to dávno vědí,“ říká Marie Karolína Šindelářová. Jako chodec je však nespokojená s ohleduplností některých řidičů. „Na přechodu u Lidlu se mi stává, že dostanu od jednoho z řidičů přednost, a ten v druhém pruhu bez povšimnutí projede,“ popsala.

Podle policistů na sebe musejí brát ohledy jak chodci, tak řidiči. „Často vidíme, jak lidé bez rozhlédnutí vstupují do vozovky. Někdy se chodci u přechodu zapovídají a řidiče v tu chvíli matou. Neví, jestli chtějí přecházet, nebo ne,“ zmínila některé poznatky policie Nováková.

A co říkají statistiky? Podle nich zavinili chodci na Strakonicku od ledna do letošního července čtyři dopravní nehody. Loni jich bylo celkem čtrnáct a za čtyři z nich mohly děti. V roce 2005 zavinili chodci nehod devět. V šesti případech šlo o dítě.