Sdružení vlastníků bytů jednoho z paneláků v Tržní ulici chystá novou fasádu. Nechce se znovu vrátit k „totalitní“ šedé jednotvárnosti. Narážejí však na nároky architekta města.

„Nechceme aby šedou nahradila cihlově červená, která se teď propaguje, nebo kombinace šedé s khaki. Nemůžeme si ale svůj návrh prosadit u architekta města. Nám se líbí barevnost domů, jakou mají v Písku, Budějovicích nebo ve Vimperku,“ postěžoval si obyvatel jednoho z bytů panelového domu, který se právě zatepluje. Své jméno ale nechtěl uvádět v tisku. Představa nové fasády je podle členů sdružení taková, aby barevné linie rozbily typický vzhled paneláku.

„Těžko se vyjadřovat k nekonkrétní připomínce. Každý se může s dotazem obrátit přímo na mne. V Tržní ulici jsem se vyjadřoval pouze k jednomu panelovému domu a odsouhlasil předložené barevné řešení. V praxi se ale stává, že se někteří vlastníci či projektanti rozhodnou o barevnosti svévolně a na stanovisko architekta města se pouze vymlouvají,“ uvádí architekt města David Andrlík.

Ten se ke všem žádostem, které mohou mít vliv na vzhled města, vyjadřuje. „Při posuzování konkrétního záměru se především přihlíží ke vzhledu okolí, s ohledem na jeho připravované změny,“ poznamenává architekt.

Barevné řešení navrhuje na základě požadavku investorů, v tomto případě sdružení vlastníků, projektant, který zpracovává projektovou dokumentaci na zateplení obvodového pláště. „Architekt města konkrétní barevné řešení neurčuje, vyjadřuje se jen k předloženému návrhu,“ dodává David Andrlík.