Devět lidí nakažených klíšťovou encefalitidou. Tento stav hlásí Strakonicko. Je tak druhé v kraji
Doktor Vladimír Hanáček z očkovacího centra ve Strakonicích říká: „Pokud se lidé nechají očkovat hned, ochrání je ještě vakcína ke konci sezony. Pozdější očkování už je ale ochrana na další sezonu.“

Základ jsou tři dávky, které musí člověk dostat s odstupem několika měsíců během jednoho roku. Pak už se očkuje po třech až pěti letech. „Oočkovat se lidé mohou nechat po celý rok. Jedna dávka je vyjde na čtyři sta korun. Vakcíny jsou momentálně dostupné,“ upřesnil Vladimír Hanáček.
Očkovací látka ale existuje pouze na klíšťovou encefalitidu. Prevencí proti lymeské borrelióze je ochrana před samotným napadením klíštěte – repelenty, prohlídka těla.

Rekordním rokem v případě nákazy klíšťovkou byl prý ten loňský. To bylo za celý rok v regionu evidováno 177 případů onemocnění. Žádný případ ale nebyl nahlášem u očkovaných lidí.

„Byla jsem o víkendu v lese. Po nohou mi lezlo hned pět klíšťat. Docela mě to vyplašilo. Očkovaná nejsem, a tak jsem se šla hned informovat o tom, jestli mi ještě vakcína na letošní rok zabere nebo už je pozdě,“ řekla Alena Lišková. „Letos zatím za okres Strakonice za třicet čtyři týdnů roku 2007 registrujeme celkem devět onemocnění klíšťovou encefalitidou. Což je druhé nejvyšší číslo v celém regionu. V minulém roce to bylo za stejné období shodné,“ poznamenal tiskový mluvčí Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích František Kotrba.

V případě lymeské borreliózy je na tom Strakonicko lépe. Zaznamenán je pouze jeden případ, což je prozatím nejnižší číslo z regionu. Loni to byly čtyři. Nejhůře jsou na tom momentálně Táborsko s 22 a Jindřichohradecko s 19 potvrzenými případy.

„Situace se ale může samozřejmě velmi rychle změnit. Například i díky tomu, že lidé začnou se začátkem houbařské sezony více chodit do lesa,“ dodal Kotrba.

Vytahování – Nekroutit, nemazat! Kývat ze strany na stranu, nejlépe pinzetou bez ostrých hran. Ránu dezinfikovat.
Čas – Důležité je objevit přisáté klíště co nejdříve. Tím stoupá šance, že ještě nedošlo k přesunu pro nákazu potřebného množství viru.