Rekonstrukce úpravny vody v Hajské za 40 milionů korun by mohla začít příští rok na podzim nebo z jara roku 2009. Řekl to starosta Pavel Vondrys. Obnova se bude týkat především zastaralé technologie.

„Základem pro získání dotace je odborný posudek a kvalitně zpravovaná žádost o podporu Projektu. Do smlouvy o dílo chceme zapracovat podmínku bezprostřední vazby bodového hodnocení zpracované žádosti na úhradu za zpracované dokumenty,“ doplnil Vondrys. Město chce totiž využít druhé výzvy na jaře 2008 na udělení dotace z Operačního programu Životní prostředí. Ta by mohla v případě, že se Strakonice díky přesně zhotovené studii dostanou mezi žadatele, dělat až 85 procent. V takovém případě by radnice doplácela šest milionů. „Do rekonstrukce se ale pustíme i v případě, že bychom dotaci nedostali. Ale věřím, že se to povede,“ dodal Vondrys.

Dodal ale, že těžko půjde o celých 85 procent, protože žadatelů jistě nebude málo.

Kromě Hajské město plánuje také rekonstrukci druhé úpravny v Pracejovicích. Hajská má ale kvůli výrobě kvalitní vody a stupně připravenosti přednost. To znamená, že by město k její opravě přistoupilo bez ohlednu na dotaci nejpozději do pěti let.

V současné době je stočné a vodné ve Strakonicích 51.27 korun ze metr kubický včetně DPH (31,70 vodné + 19,57 stočné). „Pokud pro příští rok dojde ke zvýšení ceny vodného a stočného ovlivní to celkový růst nákladových položek (např. elektřiny), kvůli rekonstrukci vodárny to nebude,“ slíbil starosta.