Do města přijede v neděli 10. srpna slavná „salátová mísa". Originál Davis Cupu se na kurtech na sídlišti ve Strakonicích objeví 
v rámci oslav šedesáti let tohoto sportoviště.

Zcela unikátní událost nejen pro tenisty, ale i pro všechny ostatní, je to podle předsedy Tenisového klubu Strakonice Libora Volfa. „Je to naprosto jedinečná možnost ho vidět. Je v republice díky vítězství českých tenistů na omezenou dobu, příští rok to může být jinak," podotkl.

Podle člena výboru Miroslava Boučka bude mít tato výjimečná událost i další polohu. „Jedním z důvodů uspořádání této akce, je snaha tenis ve městě více propagovat. Kromě připraveného programu by právě focení u Davis Cupu mohlo být pro lidi dobrým lákadlem," doplnil.

Jak k tomu všemu došlo? Otevření tenisové haly ve Strakonicích se před pěti lety zúčastnil i prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka. Strakonický tenisový klub na něj měl osobní kontakt. Oslovil ho další člen výboru TK Strakonice Tomáš Fiala, který ho i osobně navštívil 
a vše domluvil. „Bude to pro nás všechny něco naprosto výjimečného. Nikdo z nás Davis Cup na vlastní oči ještě neviděl," poznamenal.

Sportovní svátek podobného významu zažily Strakonice naposledy v roce 1999. Tehdy do svého rodného města přivezl slavný hokejový brankář Roman Turek Stanley Cup, který tehdy v NHL vybojoval 
s týmem Dallas Stars.

Slavnou salátovou mísu doprovodí do Strakonic nejen povinná ochranka, účast přislíbili i nehrající kapitán vítězného českého daviscupového týmu Jaroslav Navrátil a prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka. Bude vystavený na kurtech v neděli 10. srpna v rámci oslav 60 let tenisu ve městě.

Tenis ve městě slaví šedesátku

Oslava šedesáti let tenisu na kurtech na Sídlišti v neděli nebude jen o vystaveném Davis Cupu. Program bude mnohem širší. Pozval na něj předseda tenisového klubu Strakonice Libor Volf. „Návštěvníci se mohou těšit například na měření rychlosti servisu," uvedl.

Sejdou se generace tenistů. Pozváni byli všichni, kdo někdy za Strakonice hráli. Písničkář Miroslav Paleček, který zazpívá tenisové písničky, hrával ve Strakonicích při turnajích, hlasatelka Marie Retková, která programem provede, tu hrává dodnes.

V případě deště se akce, která potrvá od 10 do 14 hodin, přesune do haly.

close 70. léta. Zleva Václav Rejka, Miroslav Bouček, Karel Šnobr, Miroslav Matoušek, Stanislav Janura, dole zleva Jarka Chudobová a Líba Rejková. zoom_in

Kurty ve Strakonicích pamatuji od kočárku

close Miroslav Bouček zoom_in Miroslav Bouček, 64 let, pamětník, člen výboru TK Strakonice

Jaké jsou vaše nejzazší vzpomínky spojené s tenisem?
Je to tak z roku 1951 až 1952, kdy mě rodiče vozili v kočárku na první kurt. Ten byl tenkrát v zahradě proti rodnému domku F. L. Čelakovského. Jak vzpomínal otec, byly prý kurty kdysi i v panské zahradě, kde je letní kino. Ale k žádné dokumentaci z té doby jsme se nedostali.

Dnes už ale po tomto tenisovém kurtu není ani památky…
Musel ustoupit bytové zástavbě, a tak bylo rozhodnuto o stavbě čtyř kurtů na Sídlišti. Bez jakéhokoliv zázemí, to bylo až za fotbalovým stadionem. Vozili jsme čtyři tenisové sítě na kárce sem a tam, o nějakém sprchování se vůbec nedalo mluvit. Pak vznikla malá dřevěná bouda, dámská šatna byla oddělená závěsem, ale aspoň už jsme věci nemuseli někam vozit. Pozdější větší bouda existuje dodnes a sídlí tam teď tenisová škola. Zděný objekt později vznikl v rámci takzvané akce Z. Zároveň přibyly čtyři další kurty. O jeden z těch původních jsme ale přišli stavbou sportovní haly ČZ.

Jak to bylo s tenisovou halou?
Nelíbilo se nám, že v okolních městech hrají v halách a u nás to bylo možné jen v tělocvičnách. Tam to ale moc nejde, míček po podlaze hodně klouže. Na jednom z kurtů tedy byla postavena nafukovací hala. Pak se nám podařilo sehnat starší tenisovou halu v Německu. A v listopadu před pěti lety hala už stála. Přišla asi na 11 milionů korun. Dostali jsme na ni dotaci a pomohlo nám město. Je dobře využitá a pořádají se v ní i turnaje.

Jaká byla v průběhu let členská základna?
Tenis byl braný jako buržoazní sport, tak po roce 1950 bylo členů tak do dvaceti. Když už byly čtyři kurty, mírně to narůstalo, ale pořád to mělo nechvalnou nálepku. Až po letech došlo k otevření tenisu široké veřejnosti, měli jsme až kolem dvou set členů. Těch, co na kurty pravidelně chodili, ale bylo možná dvakrát tolik. V současnosti se počet členů pohybuje tak mezi sedmdesáti až stovkou.

Davis Cup – historie- Myšlenka mezinárodního týmového střetnutí mezi USA a Velkou Británií v tenise vznikla v tenisovém klubu na univerzitě Harvard.
- Dwight F. Davis vytvořil hrací schéma, zakoupil stříbrný pohár dnes známý jako „salátová mísa" a v roce 1900 se uskutečnilo první utkání. Od roku 1904 se soutěž otevřela dalším státům.
- Po Davisově smrti v roce 1945 byla tato mezinárodní tenisová soutěž přejmenována podle zakladatele na Davis Cup.

Česká stopa close Davis Cup zoom_in - Český tým soutěž vyhrál třikrát, v roce 1980 pod hlavičkou Československa a v letech 2012 i 2013 jako Česká republika.
- V roce 1980 ve složení Ivan Lendl, Tomáš Šmíd, Pavel Složil a Jan Kodeš porazil družstvo Itálie 4:1.
- V roce 2012 se ČR dostala do stého finále v Praze, kde porazila Španělsko 3:2. Český tým získal druhý titul ve složení Tomáš Berdych, Radek Štěpánek, Lukáš Rosol a Ivo Minář.
- V roce 2013 v bělehradském finálovém boji o „salátovou mísu" Berdych se Štěpánkem vyhráli čtyřhru a oba zdolali srbskou dvojku Dušana Lajoviće, čímž jako páté družstvo od zavedení Světové skupiny obhájili titul.