Strakonickému deníku to potvrdila tisková mluvčí radnice Markéta Bučoková. „Město má připraveny ubytovací kapacity v ubytovně Palermo v řádu 30 až 40 lůžek, které postupně připraví pro využití příchozími. Během pondělního dopoledne již bylo poskytnuto první ubytování rodině ukrajinského zaměstnance, který pracuje zde ve Strakonicích.“

Starosta Břetislav Hrdlička k tomu řekl: „Již během víkendu mne kontaktovali jednotlivci i firmy a nabízejí ubytování. Chtěl bych tímto všem, kteří přišli s pomocí, poděkovat,“ říká starosta.

Příchozí mohou potřebovat zdravotní péči, tu poskytne strakonická nemocnice. Naopak záležitosti migrační politiky zajišťuje pracoviště MV – OAMP (odbor azylové a migrační politiky), které má vyčleněné mimořádné úřední hodiny pro žadatele o speciální dlouhodobé vízum, a to ve dnech úterý a pátek od 8 do 13 hodin.

Strakonice, budova radnice. Ilustrační foto
Strakonický úřad: sbíráme karimatky, spacáky a škrtidla

Ukrajinci, kteří ve Strakonicích pracují, podle starosty tvrdí, že v současné situaci je potřebná především finanční pomoc určená na podporu vojáků a nákup vojenského materiálu. Sami říkali, že o své blízké se tady postarají. „Jsme připraveni jako město maximálně pomoci. Všichni jdeme do neznáma, a tak jediným vodítkem bude intuitivní pomoc, která se začne ukazovat, jak všichni očekáváme, v blízké budoucnosti,“ dodal Břetislav Hrdlička.

Ve Strakonicích už probíhají humanitární sbírky. Pedagogové gymnázia uspořádali o víkendu jednu z nich. Během neděle se gymnázium naplnilo věcmi pro strádající Ukrajinu. Množství několikrát předčilo všechna očekávání. Jde o několik dodávek, které gymnázium postupně vozí do farnosti Sobranice, která je přímo u hranic s Ukrajinou.

Lékařka Inna Hodovana.
Lékařka je zoufalá. Rodiče nechtějí opustit Ukrajinu. Bojí se o jejich život

Jak postupovat

V případě, že by majitelé bytů či nemovitostí chtěli nabídnout své ubytovací kapacity, pak tak mohou učinit přes portál Jihočeského kraje, kde je zřízena registrace ubytovacích kapacit: https://www.kraj-jihocesky.cz/nabidky-ubytovani. Zřízení jednotného registračního místa pro celý Jihočeský kraj je smysluplné a má maximální využitelnost.

Stejným způsobem se řeší materiální pomoc. Má-li být účinná, pak je nezbytné postupovat organizovaně a soustředit veškeré nabízené možnosti na jednom místě, odkud by pak následně byla pomoc distribuována směrem na Ukrajinu. Registrace je možná na: https://www.kraj-jihocesky.cz/form/formular-nabidky-humanitarni-pom.

Výzva: V současné chvíli zoufale chybí v utečeneckých táborech karimatky, spacáky a pro vojáky na bojištích škrtidla. Město Strakonice se proto obrací na své obyvatele. Více tisková mluvčí Markéta Bučoková: „Prosíme vás, máte-li tyto věci doma a můžete-li je věnovat, pak je doneste na Městský úřad Strakonice, vedle oddělení matrik. Město pořádá sbírku v středu 2. a ve čtvrtek 3. března. Následně v pátek 4. března věci soukromý dopravce odveze na Ukrajinu.“ Po oba dny můžete věci nosit v otevírací době úřadu. Ve středu do 18 hodin, ve čtvrtek do 16 hodin.