„Zřízení útulku pro kočky je naprosto neekonomický počin. Raději podpoříme odbornou kastraci zvířat,“ uvedl Břetislav Hrdlička na jednání na radnici v Písku. Právě v Písku se totiž zvedla názorová vlna na výstavbu kočičího útulku. Jednání se zúčastnil také starosta Milevska Ivan Radosta. Všechna tři města mají stejný názor – žádné nebude útulek stavět.

V Milevsku kastrovali koček loni. Místostarosta Michal Hronek uvedl, že letos se radnice zaměří na tři lokality. Ale upozornil také na jednu potíž – nedisciplinovanost obyvatel. „Lidé si zvykli toulavé kočky krmit, takže je pak velmi těžké nalákat zvířata do pasti. V tomto směru je soucit s toulavými kočkami na překážku.“

Strakonice řešily problém s kočkami v minulých letech několikrát, kdy například došlo ke zbourání staré dřevěné stavby známé jako Kočičí hrádek. Kastrační projekt funguje ve Strakonicích od roku 2008.

Kastrace je chirurgický zákrok, trvající několik desítek minut, není nijak zvlášť složitý a je prováděn v celkové anestezii. U koček a fenek se provádí několika způsoby, nejčastější je tzv. ovariektomie – zákrok, kdy jsou odstraněny pouze vaječníky nebo ovariohysterektomie – odstranění vaječníků i dělohy. U kocourů a psů se odstraňují pouze varlata – orchiektomie.