Ženy na oddělení šestinedělí ve Strakonicích nově navštěvuje fyzioterapeutka. Předá jim informace o tom, jak o sebe po porodu pečovat – jak se starat o případné porodní poranění, o jizvu po porodu císařským řezem a především jak jemným cvičením a správným dechem opět aktivovat břišní svaly, bránici, protáhnout bedra a posílit pánevní dno. „Pokud maminky mají zájem a chvilku času, ukážu jim, jak mohou cvičit a dát se po porodu opět do pořádku,“ vysvětluje fyzioterapeutka a lektorka zdravotního cvičení Štěpánka Halamová, která do porodnice dochází dvakrát týdně.

Po příchodu si fyzioterapeutka s novopečenou maminkou nejdříve pohovoří o tom, jak probíhal porod a jak se aktuálně cítí. Zda v těhotenství trpěla inkontinencí nebo bolestí zad. Následně jí ukáže a vyzkouší s ní jemné cviky. Pokud ženy chodily na nějaké předporodní cvičení, mohou cviky z něj praktikovat i po porodu.

„Na oddělení šestinedělí si společně vyzkoušíme, jak si vleže na zádech i na břiše protáhnout bedra, posilovat pánevní dno. Jsou to jemné pohybu, které ve spojení se správným dýcháním aktivují hluboké vnitřní svalstvo. Díky tomu pak ženy mají správné držení těla, netrápí je inkontinence a bolesti zad,“ říká zkušená fyzioterapeutka Halamová.

Jednou z maminek, která novou službu ve strakonické porodnici vyzkoušela, je paní Andrea. O víkendu přivedla na svět první dítě. V těhotenství ji občas bolela záda. „Ráda jsem si poslechla a hlavně vyzkoušela, jak mohu cvičit a dát si záda a pánevní dno zase do pořádku. Je to pár jednoduchých jemných pohybů. Cviky, které určitě zvládnu,“ usmívala se mladá maminka se synem Eliášem v náručí.

„Obnova dobré fyzické kondice po porodu má pozitivní vliv i na psychické zdraví ženy. A když je v pohodě žena, pak i novorozenec dobře prospívá,“ uvedl k nové službě ředitel nemocnice Tomáš Fiala. Nemocnice Strakonice zavedením individuálních konzultací s fyzioterapeutkou opět rozšířila spektrum péče a služeb, které ženám na gynekologicko-porodnického oddělení poskytuje.