Pacientů, kteří chtějí podstoupit operaci v režimu jednodenní péče, přibývá. Novinku, kdy pacient ráno nastoupí do nemocnice na operaci a do 24 hodin ji pouští, zavedla strakonická nemocnice letos na jaře.

Jednou z pacientek, která zákrok v režimu jednodenní chirurgie ve Strakonicích absolvovala, je Michaela Drabešová. Na doporučení svého praktického lékaře se objednala na operaci kýly. Ráno v den plánovaného zákroku přišla do nemocnice s hotovým předoperačním vyšetřením a během dopoledne podstoupila operaci. „Přišla jsem nalačno. Před polednem jsem šla na sál a okolo druhé hodiny už jsem byla zpět na pokoji. Přes noc jsem se vyspala, ráno si pochutnala na kafíčku s loupákem a za chvilku jedu domů za rodinou,“ těší se vitální čtyřicátnice, kterou nyní čeká zhruba dvoutýdenní rekonvalescence. „Prý můžu i na své oblíbené procházky se psem. Zatím to nebudou obvyklé dlouhé túry. Cítím, že potřebuji ještě odpočívat, ale doma je doma,“ uzavřela paní Michaela.

O tom, zda může být zákrok proveden v režimu jednodenní péče, rozhoduje lékař nemocnice, ve které má být pacient operován. „Rozhodující je náročnost plánovaného zákroku a samozřejmě celkový zdravotní stav pacienta. V režimu jednodenní péče jsou operováni mladí pacienti, kteří netrpí chronickým onemocněním. U nich je jen velmi nízké riziko pooperačních komplikace a mohou se brzy po operaci, v rámci hodin, odejít zotavovat do domácího prostředí,“ vysvětlil primář chirurgického oddělení Radek Chalupa.

Pozitivní vliv domácího prostředí na zotavení pacientů potvrzují také lékaři. Jde především o psychickou pohodu. Díky neustálému rozvoji medicíny a stále šetrnějším operačním postupům není mnohdy nutné, aby pacient trávil po operaci v nemocnici několik dnů. „Moderní operační postupy jsou k organismu pacienta šetrné. Zkracuje se doba nutné anestezie, operační rány u řady zákroků jsou minimální. Pokud je tedy pacient v dobré kondici a jeho pooperační stav je bez komplikací, nic nebrání tomu, aby doléčení probíhalo v jeho domácím prostředí,“ uvedl ředitel nemocnice Tomáš Fiala.

Možnost takzvané jednodenní chirurgie zavedly od letošního roku zdravotní pojišťovny. Ve strakonické nemocnici je zatím poskytována chirurgickým pacientům. „Do budoucna chce nemocnice tuto službu zavést i u některých gynekologických zákroků,“ doplnil Tomáš Fiala.

Doba pobytu v nemocnici se obecně zkracuje. Ještě v roce 2000 strávil pacient ve strakonické nemocnici průměrně osm dnů. V současnosti je to necelých pět dnů. Možnost jednodenní péče u vybraných zákroků je dalším krokem ke zvyšování komfortu pro pacienty.