Diabetologická ordinace Nemocnice Strakonice má nově k dispozici fundus kameru. Je to speciální zařízení, které se používá k vyšetření očního pozadí u pacientů, kterým byl diagnostikován diabetes mellitus, nebo-li cukrovka. Kamera pořizuje snímky očního pozadí a umělá inteligence následně vyhodnocuje stav pacientovy sítnice. „Diabetická retinopatie je cévní onemocnění sítnice oka, které může skončit závažnou poruchou zraku až slepotou,“ vysvětluje diabetoložka strakonické nemocnice MUDr. Dana Fialkovičová.

Fundus kamera…
je určena k pořizování digitálních snímků zadních a vnějších struktur oka bez použití látek vyvolávající rozšíření zornice. Je určena jako pomůcka pro lékaře při hodnocení, diagnostice a dokumentaci očního zdraví.

Diabetická retinopatie vzniká u diabetiků kvůli vysoké hladině cukru v krvi a následnému ucpávání a poškození jemných cév sítnice. Toto onemocnění je z počátku bez příznaků a pacient žádnou poruchu vidění nevnímá. Proto je důležité pravidelné preventivní vyšetření sítnice. Doporučené je při záchytu diabetu a následně jedenkrát ročně. Až 40 procent pacientů není vyšetřeno očním specialistou pravidelně. Fundus kamera nyní přináší možnost rychlého a snadného vyšetření.

Vyšetření zraku fundus kamerou je bezbolestné a zabere zhruba 10 minut. „Provádí se bez rozkapání očí, proto pacient není nijak omezen a může bezprostředně po vyšetření řídit osobní automobil. Vyšetření plně hradí jednou za rok zdravotní pojišťovna a pacienti tam nemusí nic doplácet,“ dodává doktorka Fialkovičková, která snímky vyhodnocené umělou inteligencí ještě kontroluje a odborně posuzuje. Pokud fundus kamera prokáže poškození sítnice cukrovkou, je pacientovi doporučena návštěva a sledování očním lékařem.

Městská policie. Ilustrační foto.
Cestující chtěli proplesknout řidičku autobusu. Na pomoc jí přijeli strážníci

„Pořízením fundus kamery do diabetologické ambulance chce Nemocnice Strakonice zlepšit dostupnost preventivního vyšetření očního pozadí a zároveň ulehčit Centru péče o zrak a očním ambulancím,“ vysvětluje motivaci k pořízení přístroje ředitel nemocnice MUDr. Tomáš Fiala.

Vyšetření se provádí přímo v diabetologické ambulanci Nemocnice Strakonice po předchozím objednání. Pacienti se mohou na vyšetření objednat telefonicky na telefonním čísle 383 314 179 vždy ve čtvrtek od 7 do 10 hodin.