Bavor je osmipatrový hotel, který byl slavnostně otevřený v pátek 24. května 1991, měl být nejluxusnějším zařízením široko daleko. Dnes už jen chátrá.

Jeho historie ale spadá do roku 1986. Více znalec strakonické historie Jan Malířský. „V tomto roce započala výstavba hotelu Mozyr. Jednalo se na tehdejší poměry o velkolepou stavbu, která měla splňovat všechny představy i těch nejnáročnějších hostů.“ Když v roce 1989 došlo k revoluci, muselo se najít jiné jméno.

Na začátky před několika lety pro Deník zavzpomínal také první ředitel Ladislav Jirsa. „Na tu dobu to byla velmi neobvyklá stavba, protože se jednalo v podstatě o panelák, ale v interiéru bylo velmi často použité dřevo. V tehdejší době se hotely nesměly stavět, takže po celou dobu výstavby se uvádělo, že jde o ubytovnu. První roky provozu hotelu byly opravdu úspěšné a dalo by se říct, že bylo stále plno.“

Ostrov..
ANKETA: Vyberte největší ostudu Strakonic. Tady jsou adepti

Hotel Bavor byl od začátku vedený jako čtyřhvězdičkový, čemuž musela odpovídat i vyškolenost personálu nebo služby hostům. V přízemí nechyběla sauna nebo kadeřnice. Samozřejmostí byla hotelová restaurace, vinárna a v osmém podlaží se nacházela kavárna s terasou, ve které hrála živá hudba.

Výsledky ankety
o největší ostudu Strakonic:
• Hotel Bavor           784 hlasů
• Městská část lokalit Ostrov                                  543 hlasů
• Bývalé kino Svět    248 hlasů
• Slepé rameno        117 hlasů 
• Přádelna                 86 hlasů
• Masné krámy⋌         71 hlasů
• Podchod                  39 hlasů
• Proluka Velké nám.  31 hlasů
• Prodejna v Lidické    27 hlasů

V roce 1997 hotel koupila společnost Amber hotels, která jej ještě několik let úspěšně provozovala. S novým majitelem přišlo snížení o jednu hvězdičku, i tak byl stále udržován punc nejluxusnějšího hotelu ve městě. Koncem devadesátých let však začal zájem zahraničních turistů, kteří hotel živili především, pomalu upadat.

Od konce roku 2013 je hotel zavřený a z někdejší slávy zbyl jen prach. Pomalu chátrá a jeho další osud je velmi nejistý. „Město před lety projevilo zájem o odkoupení, ale cena kolem 60 milionů korun byla nad strakonické možnosti. V současné době žádná jednání nejsou,“ vysvětlila současnou situaci tisková mluvčí radnice Markéta Bučoková.

Zajímají vás i další výsledky hlasování o největší strakonickou ostudu? Pomyslnou stříbrnou medaili získala městská část lokality Ostrov, a to 545 hlasů. Třetí ostudou je s 248 hlasy bývalé kino Svět.