Strakonice – Vyznavači geocachingu ve Strakonicích se dočkali své vlastní značky. V neděli 4. září byl v dětském oddělení knihovny vodou 
z Otavy a Volyňky pokřtěn strakonický geocoint.

Autorem je Petr Pacholíček, který se geocachingu věnuje 10 let. „Jde o putovní minci, na níž je umístěn kód. Něco jako je poznávací značka na autě," řekl včera při křtu. Na značce je soutok řek Otava a Volyňka, most Jana Palacha, symboly hradu a kostela sv. Markéty, městský znak a kód.

Geocaching je světově proslulá hra na pomezí sportu a turistiky, která spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skryté schránky nazývané cache. Všeobecně oceňovaným prvkem geocachingu je umisťování keší na místech, která jsou něčím zajímavá a přesto nejsou turisticky navštěvovaná. „Keška je i na Mont Blancu, kde jsem byl," dodal Petr Pacholíček.

Značku křtila ředitelka Muzea středního Pootaví Ivana Říhová. „Chápu takovou věc nejen jako zajímavost, ale i jako šanci vytáhnout děti od počítačů," uvedla.

Geocaching vznikl v USA poté, co 1. května 2000 rozhodnutí prezidenta Clintona odstranilo umělou odchylku, přidávanou do signálu GPS, a zlepšilo přesnost navigačního systému pro civilisty z desítek až stovek na několik metrů.