Jedni dnes končí, druzí začínají. Ustavující zasedání nově zvoleného zastupitelstva odstartuje další čtyřletou etapu, které Strakonické čeká. Jaká bude? Lepší, horší, nebo jen jiná?
Do křesla starosty po Pavlu Vondrysovi, který v něm seděl 16 let, má usednout lídr vítězné strany Strakonická Veřejnost, realitní makléř Břetislav Hrdlička. Strakonická Veřejnost má obsadit také další dvě nedůležitější pilíře – oba posty místostarostů. Pavla Pavla nahradí Milan Jungwirt, jeho kolegyni Ivanu Říhovou jiná žena, a to Helena Brejchová. „Na tom jsme se dohodli i s koaličními partnery a nic se na našem ujednání nemění," řekl včera pro Strakonický deník Břetislav Hrdlička.
To, že všechna tři místa obsadí lidé z jedné strany nebo hnutí, je v historii Strakonic od listopadu 1989 absolutní rarita. Tu navíc umocňuje i fakt, že podle slov Břetislav Hrdličky po komunálních volbách „ . . . není nikdo z nás (Strakonická Veřejnost) politik . . ."
Jednoznačně nejzkušenějším komunálním politikem v nové radě je bývalý starosta Josef Štrébl (VPM). Právě jeho v roce 1998 sesadil Pavel Vondrys. Co říká na obsazení vůdčích křesel lidmi z jedné partaje? „Strakonická Veřejnost byla jasným vítězem voleb a jako taková přišla s tímto návrhem. Nevadí mi obsazení těchto křesel lidmi z jedné strany, ale více k tomu říkat nic nebudu," uvedl.
Ustavující zasedání se koná dnes od 15 hodin v kulturním domě.