Bezbřehá radost dvou šestitýdenních štěňat a jejich mámy, slzy radosti majitelky, poplácávání po ramenou a vztek nad ubohostí lidí. Tak skončila čtvrteční záchrana dvou štěňat fenky vlčáka Dženy uvězněných v kanalizaci asi dva metry pod zemí v areálu autoškoly Pella (bývalý Svazarm).
Podle majitelky psů Evy Štěpaníkové byli pejsci v páchnoucí kanalizaci plné oleje, nafty a dalších látek několik hodin. „Vím, kdo je tam nacpal a určitě to tak nenechám. Podívejte, jak mají rozdrásané dásně a zničení tlapy," ukazuje na slabostí se třesoucí tvorečky. To, že se sama nedokáže ubránit slzám, není nic divného. Podle ní šlo o vyřizování účtů, protože štěňata se ztratila už o víkendu. Fenka hlídala objekt a měla je u sebe.
Hasiči dorazili na místo kolem půl jedenácté dopoledne. „Fenka stále běhala k jednomu místu a kňučela. Cítila je, chuděrka," pokračovala Eva Štěpaníková.
Určit ale přesné místo, kde štěňata jsou, se hasičům nepodařilo. Ke slovu tedy přišly strakonické technické služby. Jejich pracovníci natáhli do kanalizace lano s kamerou. Po několika minutách se na monitoru v technickém vozidle objevila obě štěňata. Mokrá, ve stresu, vyhublá, tápající ve tmě. Ale živá.
Začalo jít o čas. „Musíme najít poklop od kanálu a rychle je dostat ven. Než se pustí kanalizací někam dál," zní mezi chlapy v montérkách. Monitor ukazuje vzdálenost 12,3 metru a další odbočku.
Následuje rozbití asfaltového koberce, vytržení zrezivělého víka a zazní věta: „Jsou tady, rychle." Během okamžiku jsou štěňata na světle a jejich šťastný a přitom zoufalý pláč se rozléhá celým areálem. O půl hodiny později už jsou malí hrdinové v péči veterináře Václava Vačkáře. „Jsou sice ve stresu a zesláblá, ale v podstatě pořádku," zní jeho verdikt. Je jedna hodina odpoledne.
Příběh má šťastný konec, ale každopádně jde o trestný čín týrání zvířat. Pachatel může skončit i za mřížemi.

Oba pejsci mají velkou šanci vrátit se k normálu

Takto malá štěňata mají velkou šanci na to, že na tenhle strašný zážitek zapomenou.
Říká to šéfka Psího útulku ve Strakonicích Alexandra Auterská. „Štěňata mají obrovskou vůli k životu. To je jejich velká výhoda," dodává vedoucí útulku.
To ale podle ní nijak nesnižuje stres a pocity zoufalství, které oba pejsci museli prožívat. „Určitě se to může na jejich psychice podepsat. Jsou známé případy, že u některých psů prožitý stres spustil například padoucnici. Jako je tomu u lidí," pokračuje.
Také například hrozí, že štěňata nezvládnou případný výcvik. „Mohou se bát vlézt do nějakého tunelu nebo podobné překážky. Vybaví se jim zkušenost z dětství," myslí si Alexandra Auterská.
Za mnohem nejnebezpečnější považuje prostředí, ve kterém oba pejsci několik hodin byli. „Určitě trpěli hladem a žízní, takže pud sebezáchovy je nutil pít, i když tam bylo spousta nečistot, které jim mohly poškodit organizmus. Majitelka je velmi zkušená a věděla, že musí okamžitě k veterináři," zdůraznila Alexandra Auterská.
Hodně často se ve svém zaměstnání setkává s vystresovanými psy i štěňaty. Podle ní je velmi důležité si co nejdřív získat důvěru takto poznamenaných tvorů. V případě obou zachráněných štěňat pak hraje obrovskou roli přítomnost matky, jejích pánů a známého prostředí. „Štěňata se tak rychle dostanou do normálu. Osobně si myslím, že v těchto chvílích jsou prožité hrůzy v kanalizaci a několikadenní hladovění už jenom na okraji jejich vědomí," dodala Alexandra Auterská.